Unia energetyczna: Europa powinna stawiać na własne surowce
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat unii energetycznej. Unia energetyczna będzie też tematem szczytu szefów rządów i krajów Unii Europejskiej, który za tydzień odbędzie się w Brukseli.
2015-03-11, 20:10
Posłuchaj
– Lepsze zintegrowanie rynku energii jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Unii Europejskiej - tak mówi szef Komisji Europejskiej, przypomina też, że Unia co roku importuje ponad połowę swojej energii, za ponad 400 miliardów euro.
Czy dzięki wprowadzeniu unii energetycznej i jednego, zamiast 28 scenariuszy energetycznych - bo tyle jest krajów członkowskich Unii - Europejczycy będą mieć tańszą energię?
Europa powinna stawiać na własne surowce energetyczne
Jak mówi w Polskim Radiu 24 Mikołaj Budzanowski, były minister Skarbu Państwa, a obecnie członek zarządu giełdowej spółki Boryszew, Europa powinna przede wszystkim stawiać na własne wydobycie surowców energetycznych. W przeciwnym wypadku europejski przemysł nie będzie konkurencyjny.
Polska nie powinna rezygnować z łupków
Dzisiaj ceny energii w Unii są o 40% wyższe, niż w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie mają niższe ceny energii dzięki własnym surowcom, między innymi dzięki gazowi z łupków. Zdaniem naszego gościa, Polska też nie powinna rezygnować z poszukiwań tego surowca.
REKLAMA
Mikołaj Budzanowski jest zwolennikiem utworzenia ministerstwa energetyki, które odpowiadałoby także za spójną politykę surowcową.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA