Użytkowanie wieczyste to miliony dla kasy miejskiej

Opłaty pobierane przez samorządy z tytułu użytkowania wieczystego są coraz wyższe. Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” wystąpiło z obywatelskim projektem ustawy, który ma doprowadzić do obniżenia tych opłaty.

2015-03-17, 10:15

Użytkowanie wieczyste to miliony dla kasy miejskiej
fot.flickr/raf88

Posłuchaj

17.03.15 Dr Daniel Alain Korona: „W przypadku gruntów mieszkaniowych 1 proc. wartości rocznie może być bardzo różny (…)”
+
Dodaj do playlisty

W wielu gminach grunty, na których stoją bloki i budynki mieszkalne nie należą do użytkowników mieszkań, a do miasta czy gminy. Z tytułu użytkowania wieczystego samorządy pobierają opłatę równą 1 proc. wartości danej działki. Suma ta może być jednak inna w zależności od położenia nieruchomości i sięgać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Obywatelski projekt zakłada obniżenie podatku z 1 proc. wartości gruntu do 0,3 proc.

Opłata za użytkowanie jest naliczania w stosunku do wartości nieruchomości, na którą wpływa m.in. lokalizacja, bezpieczeństwo, dostępność komunikacji. Dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste” powiedział w Polskim Radiu 24, że przy naliczaniu opłaty wieczystej nierzadko dochodzi do manipulacji.

– Gdy bierzemy pod uwagę operacje szacunkowe wykonane przez miasto i porównujemy je z sądowymi, to wartość nieruchomości różni się zwykle o 20-30 proc. Raz zdarzył się nawet przypadek różnicy 50 proc. Mamy zatem do czynienia z całkowitą swobodą w naliczaniu wysokości opłaty wieczystej – mówił ekspert.

Rozwiązaniem może być przekształcenie udziału w prawie wieczystego użytkowania na udział w prawie własności. Prawo jest jednak tak skonstruowane, że wystarczy jeden współużytkownik wieczysty, który nie wyraża zgody na przekształcenie, aby zablokować całą procedurę.

REKLAMA

– Żeby przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności potrzeba zgody wszystkich użytkowników wieczystych. Jeśli nie będzie zgody choćby jednego z użytkowników, to sąd prawdopodobnie nie zgodzi się na przekształcenie – wyjaśnił Gość Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/gm

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej