Schetyna: relacje polsko-tureckie mogą być podniesione na wyższy poziom

Relacje polsko-tureckie mogą być podniesione na jeszcze wyższy poziom, w bardzo wielu sprawach mówimy jednym głosem - podkreślił szef MSZ Grzegorz Schetyna w środę po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu.

2015-03-25, 13:22

Schetyna: relacje polsko-tureckie mogą być podniesione na wyższy poziom
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna przemawia na otwarciu forum gospodarczego "Polska-Turcja: Wspólne cele i wyzwania - nowe możliwości współpracy" w Ankarze. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Sławomir Majman przekonuje, że współpraca gospodarcza między oboma krajami może być tylko z roku na rok coraz większa
+
Dodaj do playlisty

Schetyna na wspólnej konferencji prasowej mówił o "perfekcyjnych relacjach politycznych" łączących Polskę i Turcję. - Chcemy podnieść te relacje na jeszcze wyższy poziom. Możliwości współpracy jest ciągle bardzo dużo - zadeklarował.

Rozmowa ministrów dotyczyła m.in. współpracy przemysłów obronnych, aktywności w NATO, sytuacji na Ukrainie, relacji UE-Rosja oraz zagrożenia płynącego ze strony dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

Sojusz polsko-turecki
- W tych sprawach kraje, które w tak dobry sposób się rozumieją i prowadzą racjonalną politykę, muszą znajdować wspólną odpowiedź. Cieszę się, że z tureckimi przyjaciółmi mówimy jednym głosem, że jest on tak bardzo wspólny, że mamy tak bardzo podobne spojrzenie na bardzo wiele rzeczy - powiedział Schetyna.
- Jesteśmy sojusznikami, współpracujemy także w wymiarze modernizacji polskiego systemu obrony - zaznaczył.

Schetyna i Cavusoglu zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia wymiany handlowej, mówili też o zaktywizowaniu współpracy samorządów i zwiększeniu wymiany studentów w ramach programu Erasmus.

REKLAMA

Duży potencjał gospodarczy
- Obydwa kraje prezentują bardzo duży potencjał gospodarczy. Z globalnych kryzysów Polska i Turcja wyszły obronną ręką. Obie strony powinny wykorzystywać kontakty gospodarcze w jak największym stopniu - oświadczył szef MSZ Turcji.
Schetyna podkreślił, że Polska wspiera tureckie starania o przystąpienie do UE. "Polska jest jednym z naszych największych rzeczników, jeśli chodzi o sprawę wejścia do UE" - przyznał Cavusoglu.
Ministrowie rozmawiali też o zniesieniu wiz dla Polaków udających się do Turcji. O tym, że Turcja zniesie wizy dla Polaków, informował w grudniu, podczas wizyty w Polsce, premier Ahmet Davutoglu. Szef tureckiej dyplomacji w środę nie chciał podać, kiedy mogłoby to nastąpić.
- Musimy podjąć wysiłki, żeby ułatwić tureckim obywatelom wjazd bez wiz do Polski. Oczywiście jest (z tym) problem - Polska jest w strefie Schengen. Jednak jeżeli chodzi o dziennikarzy, sportowców, biznesmenów, chcemy, aby można było stosować wobec nich ulgi - podkreślił.
Zaznaczył, że Turcja zabiega, by jej linie lotnicze miały możliwość realizowania częstszych połączeń do Polski.

Turcja to bardzo interesujący rynek

Turcja to bardzo perspektywiczny rynek dla polskiego biznesu, bo dynamicznie się rozwija, a w planach jest dużo inwestycji infrastrukturalnych.

– Turcja jest bardzo ważnym partnerem Polski, zarówno politycznym, jak i gospodarczym. Współpraca rozwija się bardzo dobrze. – zapewnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. polityki afrykańskiej, azjatyckiej i bliskowschodniej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

REKLAMA

Ważnym elementem wizyty ma być zaplanowanie współpracy w dziedzinie innowacyjności

W ostatnim, opublikowanym w połowie lutego br., rankingu agencji Bloomberg na temat najbardziej innowacyjnych gospodarek świata Polska znalazła się na 25. miejscu, Turcja – na 35. Pierwsze miejsce zajęła Korea Południowa.

– To sprawa, którą wstępnie omówiliśmy ze stroną turecką i widzimy, że jest bardzo duże zainteresowanie współpracą w tej dziedzinie – mówi Kacperczyk. – Planujemy zorganizowanie pierwszego polsko-tureckiego okrągłego stołu poświęconego innowacjom. W naszej delegacji uczestniczyć będą nie tylko przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i innych resortów, lecz także ośrodków, które wdrażają w Polsce programy innowacyjne.

Turcja jest obecnie głównym partnerem gospodarczym Polski na Bliskim Wschodzie i w Azji

W latach 2004–2011 wymiana handlowa między krajami niemal się potroiła (wzrosła z 2 mld dol. do 5,6 mld dol.). Dziś jest na poziomie ok. 5,83 mld dol., czyli 7 proc. większym niż w 2013 roku.  W strukturze polskiego eksportu do Turcji w ubiegłym roku dominowały wyroby przemysłu maszynowego, pojazdy samochodowe i części do nich, wyroby elektromaszynowe, miedź i wyroby z miedzi.

– Turcja to bardzo duży rynek, jednocześnie to obszar mający strategiczne położenie. To niejako łącznik między Europą, krajami Bliskiego Wschodu i bliższą Azją – zauważa Kacperczyk. – To także rynek, który się bardzo prężnie rozwija. Rząd turecki obecnie planuje bardzo dużo projektów inwestycyjnych. A geograficznie nie jest to kraj leżący od Polski daleko. Lot samolotem z Warszawy trwa niewiele ponad dwie godziny, więc myślę, że to bardzo dobry i interesujący kierunek ekspansji dla polskich przedsiębiorców.

REKLAMA

Strategia rozwoju Turcji zakłada, że do 2023 roku kraj ten będzie dziesiątą gospodarką świata pod względem wielkości wytworzonego PKB (dziś jest 19.). Jednym z elementów tej strategii jest właśnie współpraca z partnerami zagranicznymi.

IAR, Newseria, abo

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej