Kodowania uczą się nawet dzieci

Kodowanie większości Polaków kojarzy się ze skomplikowaną metodą utajniania informacji. Europejski Tydzień z Internetem eksponuje nowe znaczenie terminu. – Kodowanie to bardzo pożyteczna sztuka. To nic innego jak programowanie – mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

2015-03-25, 12:27

Kodowania uczą się nawet dzieci
Nauka kodowania pomaga dzieciom rozwijać umiejętności logicznego myślenia i kreatywności. Foto: flickr.com/lupuca

Posłuchaj

25.03.2015 Agnieszka Koszowska: „Kodowanie to pożyteczna i potrzebna umiejętność”.
+
Dodaj do playlisty

Pisanie programów to w dobie Internetu przydatna umiejętność. Rozrastający się rynek usług potrzebuje specjalistów, dla których język programowania nie będzie obcy.

– Niestety tylko 8 proc. społeczeństwa przyznaje, że potrafi napisać cokolwiek, nawet najprostszy program kodujący. 5 proc. studentów uczy się na kierunkach informatycznych, ale to przecież mało – zauważyła Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Według ekspertki kodowania uczy się niewiele osób, ponieważ powszechnym jest, że kodowanie to trudna i nieciekawa sztuka. – Zazwyczaj myślimy, że kodowanie to taki ciąg niezrozumiałych cyfr na ekranie komputera. Jest tajemniczy i niejasny. To nie jest prawda. A do tego jest mnóstwo narzędzi, które sprawiają, że praca z kodowaniem staje się łatwa i przyjemna.

Polska nie jest jednak w problemie odosobniona. Okazuje się, że na podobny deficyt osób potrafiących programować cierpią również inne europejskie państwa. – Zapotrzebowanie na takie kompetencje jest niezwykle wysokie. Prognozuje się, że niebawem wykonywanie 100 proc. zawodów będzie wymagało takiej umiejętności – przyznała komentatorka.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej