Zmarł człowiek przygnieciony przez drzewo. Wichury wciąż groźne
Regiony dotknięte nawałnicami sprzątają i szacują straty. Wiadomo, że jedna osoba zmarła, a siedem odniosło lekkie obrażenia. W całym kraju wiatr uszkodził ok. 400 budynków. IMGW ostrzega, że wichury nadal mają niszczycielską siłę. Poszkodowani przez żywioł mogą liczyć na zapomogi.
2015-04-01, 21:50
Posłuchaj
Ofiara śmiertelna wichur to mężczyzna, który mimo szalejącej wichury zdecydował się na wycinkę drzewa i został nim przygnieciony. Jak informuje Polskie Radio Wrocław, wypadek wydarzył się w okolicy tzw. Garbatego Mostku w Jeleniej Górze. Mężczyzna zmarł w karetce. Na Dolnym Śląsku ranne zostały trzy osoby: kierowca wywróconego przez podmuch tira i podróżujący autem, przygniecionym przez drzewo w Sokołowsku.
To właśnie w tym regionie strażacy mieli najwięcej pracy - do akcji wyjeżdżali niemal 800 razy. W dalszej kolejności najwięcej zdarzeń było w lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180. W sumie w całym kraju 2,5 tys. interwencji.
W Wielkopolsce uszkodzonych zostało ponad 20 budynków. Największe straty ponieśli mieszkańcy Olszewa i Henrykowa, gdzie przeszła trąba powietrzna.
REKLAMA
źródło: TVP/x-news
- Straty są mniejsze niż się spodziewaliśmy - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska po telekonferencji. Oceniła, że to zasługa uruchomionego w styczniu Regionalnego Systemu Ostrzegania, który prawidłowo zadziałał. System jest dostępny w regionalnej telewizji i w aplikacji na telefon, którą ściągnęło są już ponad 200 tys. obywateli.
Osoby, które poniosły straty podczas wichur mogą ubiegać się o bezzwrotny zasiłek. Premier Ewa Kopacz zobowiązała wojewodów do jak najszybszego wypłacenia zasiłków osobom poszkodowanym. Na pomoc w wysokości do 6 tys. zł mogą oni liczyć jeszcze przed Wielkanocą. Poleciła także, aby niezależnie od okresu świątecznego, wszystkie służby wojewodów pozostawały w stanie podwyższonej gotowości.
Premier podczas zwołanej w trybie pilnym telekonferencji rozmawiała z wojewodami z terenów dotkniętych wichurami przechodzącymi nad Polską. Podkreślała, że ważne jest m.in. szybkie oszacowanie strat i pomoc dla poszkodowanych. Poinformowano ją, że samorządy zbierają informacje o stratach, a wojewodowie mają je przekazać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
REKLAMA
Telekonferencja zorganizowana została w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, wzięła w niej udział m.in. szefowa MSW Teresa Piotrowska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski (odpowiadający za zarządzanie kryzysowe i nadzór nad wojewodami), a także komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz.
źródło: youtube.com
REKLAMA
- Wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz otrzymał zapewnienie, że może wypłacić bezzwrotne zapomogi dla osób, których dobytek ucierpiał. Wnioski o wypłatę 6 tys. złotych mogą składać osoby poszkodowane. Dokładnie straty ocenia gminna komisja - mówi Marta Libner, rzecznik wojewody.
Na razie do urzędu wojewódzkiego nie wpłynął żaden wniosek o pomoc. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że znaczna część szkód dotyczy budynków gospodarczych lub zerwania części dachówek z budynków mieszkalnych.
źródło: youtube.com
REKLAMA
MAC przypomina, że nadal obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru w województwach: dolnośląskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Na południu w górach może padać śnieg.
Dyżurny synoptyk IMGW Maria Waliniowska podkreśla, że w burzach, które mogą pojawić się na południu i zachodzie, porywy wiatru mogą dochodzić do 90 kilometrów na godzinę.
IAR/PAP/PRW/Gazeta Wrocławska/fc
REKLAMA