Wielki Czwartek – wielkie święto chrześcijan
Wielki Czwartek otwiera w chrześcijańskim kalendarzu obchody Świętego Triduum Paschalnego i symbolizuje przejście śmierci w życie. Przypada zawsze trzy dni przed Wielkanocą, kiedy wspominamy śmierć i męczeństwo Chrystusa.
2015-04-02, 22:03
Posłuchaj
Tego dnia księża odprawiają tzw. Mszę Krzyżma. – Nazwa liturgii nawiązuje do rytuały namaszczania olejem, które w trakcie tego rodzaju nabożeństwa odgrywają istotną rolę. W Wielki Czwartek pozbywamy się startych olei, nie ma też eucharystii. To też szczególny moment dla samych kapłanów, którzy odnawiają swoje przysięgi – opowiadał w Polskim Radiu 24 Jacek Szymczak, dominikanin.
Wieczorem natomiast odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. – To taka swoista próba odtworzenia tego, jak wyglądała pierwsza eucharystia, która bliska jest relacji z listów św. Pawła. Podstawowym przesłaniem tej liturgii jest przypomnienie o służbie Bogu. Dotyczy to zarówno wiernych, jak i kapłanów, wszyscy jesteśmy sługami. Początek takiej postawie dał sam Chrystus, który podczas wieczerzy obmywał stopy swoim apostołom – tłumaczył kapłan.
Dominikanin zwraca także uwagę na inne rytuały. Są one udziałem każdej eucharystii, a wzięły swój początek z Wielkiej Wieczerzy z udziałem Chrystusa i jego uczniów. – Gest łamania i dzielenia się chlebem oraz winem. Nie możemy pozwolić, żeby zbanalizować ten gest. Bóg dosłownie i w przenośni „daje się zjeść”. Często narzekamy, że nie możemy poczuć Boga. Tymczasem eucharystia i św. Komunia to takie sakramenty, które tę niezwykłą bliskość zapewniają.
W dalszej części audycji, goście wspominali papieża Jana Pawła II, w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Zapraszamy do odsłuchania całego programu na Polskie Radio 24.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dm
REKLAMA