Rolnicy coraz chętniej pobierają dopłaty, ale rzadziej się ubezpieczają

Polscy rolnicy pobierają pieniądze z dopłat, ale coraz rzadziej się ubezpieczają. Skarżą się oni na wysokość składek i nie mają zaufania do ubezpieczycieli. Naprzeciw ich oczekiwaniom starają się wychodzić politycy. Za posłami jest pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

2015-04-09, 11:36

Rolnicy coraz chętniej pobierają dopłaty, ale rzadziej się ubezpieczają
Polscy rolnicy pobierają pieniądze z dopłat, ale coraz rzadziej się ubezpieczają. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O ubezpieczeniach rolników i dopłatach bezpośrednich mówili w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke i prezes ARiMR Andrzej Gross /Michał Fedusio, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Teoretycznie każdy rolnik pobierający dopłaty musi ubezpieczyć minimum 50 proc. swoich upraw. W praktyce wygląda to o wiele gorzej.

Według sondażu AgriNet24, polisę na swoje uprawy wykupiło ok. 40 proc. producentów. Ci nie widzą bowiem, by dodatkowy wydatek przynosił wymierne korzyści.

Założenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach

Aby zmienić ten stan rzeczy, powstał projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Jego główne założenia zaprezentował sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Kazimierz Plocke.

REKLAMA

- Żeby budżet dofinansował do ubezpieczenia 65 proc., 35 proc. byłoby po stronie rolnika. Kolejna uwaga dotyczy włączenia do ubezpieczeń upraw warzyw i owoców, z równoczesnym dofinansowaniem składki w 50 proc. przez rolnika i w 50 proc. przez budżet państwa i do 5 proc. sum ubezpieczenia. To jest praktyczna realizacja wniosków, które były zgłaszane przez producentów owoców i warzyw, żeby również do pakietu ubezpieczeniowego włączyć te uprawy. Trzecia uwaga jest związana z innym sposobem składania wniosków o przyznanie dotacji przez zakłady ubezpieczeniowe. Proponujemy, żeby były dwa terminy składania tych wniosków i dwa razy w roku rozliczalibyśmy się z zakładami ubezpieczeniowymi, co usprawni wydatki z budżetu – mówił wiceminister rolnictwa.

Z ubezpieczenia korzysta 143 tys. rolników

W Polsce z ubezpieczenia korzysta 143 tys. rolników. Dla porównania, w ciągu niecałego miesiąca niemal tyle samo zgłosiło się już po nowe dopłaty bezpośrednie. Ich nowa formuła z założenia ma wzmocnić gospodarstwa i poprawić konkurencyjność na trudnym europejskim rynku.

- Zachęcam rolników do tego, żeby składali wnioski jak najszybciej. Bowiem szybsze złożenie wniosku skutkuje tym, że wcześniej wniosek może być zweryfikowany, więc pieniądze znajdą się na koncie również szybciej - wyjaśnia prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross.

1,3 mln rolników uprawnionych do dopłat

Na tegoroczne dopłaty przeznaczono ponad 3,5 mld euro. Taka kwota w puli przyciągnie zapewne jeszcze wielu chętnych. Łącznie uprawnionych do dopłat jest 1,3 mln osób. Takiej liczby ubezpieczonych szybko zapewne nie osiągniemy, ale jest progres. Nowe regulacje mające poprawić ten wskaźnik skierowane do Sejmu na drugie czytanie.

REKLAMA

Michał Fedusio, awi

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej