Asystent podatnika pomoże osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą
Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z pomocy tzw. asystenta podatnika. To jedno z rozwiązań przewidzianych w ustawie o administracji podatkowej uchwalonej przez Sejm w środę.
2015-05-27, 17:04
Sejm odrzucił natomiast cztery poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania przez posłów PiS.
Jedna z nich zakładała, że przewidziany w ustawie asystent podatnika miałby być wyznaczany przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego. Asystentem mogłaby być osoba posiadająca przynajmniej kwalifikacje zawodowe I stopnia w zakresie ekonomii oraz 2-letni staż pracy w administracji podatkowej w komórce postępowań podatkowych, komórce obsługi bezpośredniej lub w komórce informacji podatkowej.
Inna odrzucona poprawka przewidywała, że tzw. dodatek kontrolerski w wysokości 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego przysługiwałby nie tylko pracownikowi prowadzącemu kontrolę podatkową, ale także pracownikom jednostek organizacyjnych kontroli skarbowej, którzy wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt, potrzebę uchwalenia nowych przepisów w miejsce ustawy o urzędach i izbach skarbowych uzasadniło tym, że zmieniło się otoczenie, oczekiwania podatników i narzędzia, jakimi dysponuje resort finansów. Opracowana 20 lat temu ustawa nie przystaje zatem do dzisiejszej rzeczywistości.
Ustawa wprowadza system obsługi i wsparcia podatnika
Oprócz nowego określenia zadań i organizacji administracji podatkowej ustawa wprowadza również system obsługi i wsparcia podatnika. Do tych zadań przekierowana ma zostać część pracowników, zastosowanie znajdą też narzędzia informatyczne.
W ustawie zawarto regulacje dotyczące pracowników administracji podatkowej oraz nowe zasady naboru na niektóre stanowiska: dyrektora Izby Skarbowej, dyrektora Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Powstaną centra obsługi podatnika
Utworzone zostaną centra obsługi podatnika, w których niezależnie od właściwości miejscowej organu podatkowego pracownicy administracji podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego, w tym także podmiotom, które zamierzają dopiero podjąć działalność gospodarczą.
- Celem systemu obsługi i wsparcia podatnika jest pomoc podatnikom w konkretnej sytuacji podatkowej. Ma to spowodować wzrost samodzielnego, prawidłowego i dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych. Ma też zapewnić szybką i kompleksową ich obsługę - tłumaczył wiceminister finansów Jacek Kapica podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie.
W tym celu stworzone ma być specjalne narzędzie informatyczne - Centralny Rejestr Danych Podatkowych, który ma umożliwić wymianę informacji bezpośrednio między urzędami oraz obsługę podatników niezależnie od ich miejsca zamieszkania.
Pomoc w "prawidłowym wypełnianiu obowiązków"
Ustawa przewiduje również powołanie instytucji asystenta podatnika dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, których zadaniem będzie pomoc podatnikowi w prawidłowym wypełnianiu obowiązków przez pierwsze 18 miesięcy działalności. Doradztwo to ma objąć między innymi pomoc w wypełnianiu dokumentów, przypominanie o terminach ich składania, zasad korzystania z ulg itp. Ma też pomagać zorientować się w rodzajach spraw załatwianych w innych instytucjach.
Stworzenie elektronicznej bazy wiedzy administracji podatkowej ma z kolei zapewnić dostęp do jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej dla wszystkich zainteresowanych.
Ponadto ze struktur administracji ma być wyodrębnione Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, organu wyspecjalizowanego w wydawaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego. Ma to poprawić jednolitość i jakość wydawanych interpretacji. Według MF uzasadnieniem dla powołania krajowego biura jest duże zainteresowanie obywateli biurami informacji, które teraz mają się wyspecjalizować w konkretnych dziedzinach prawa podatkowego.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
PAP, awi
REKLAMA