Rewolucja w nadzorze finansowym: cztery osoby dostaną nowe uprawnienia
Rząd przygotował rewolucję nadzorczą nad rynkiem finansowym. Nada większe kompetencje Komitetowi Stabilności Finansowej, do którego należeć będzie m.in. określenie nowych buforów kapitałowych nie tylko na banki ale i inne istotne dla rynku instytucje finansowe.
2015-06-09, 17:44
Większe kompetencje Komitetu Stabilności Finansowej oraz nowe normy ostrożnościowe dla instytucji finansowych - to niektóre propozycje zawarte w projekcie ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad rynkiem finansowym, który we wtorek zaakceptował rząd. Nad wszystkim czuwać będą cztery osoby.
Wprowadzenie nowych norm makroostrożnościowych do polskiego systemu prawnego wynika z nowych przepisów europejskich, przyjętych w efekcie kryzysu finansowego z 2008 roku.
Mocniejsza pozycja Komitetu Stabilności Finansowej
Rządowy projekt przewiduje, że nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym oraz nad zarządzaniem kryzysowym będzie sprawować Komitet Stabilności Finansowej. Istnieje on także obecnie, ale w myśl projektu jego uprawnienia mają być wzmocnione.
"Działania podejmowane w związku z realizacją ustawowych zadań Komitetu Stabilności Finansowej, mające za cel ograniczanie ryzyka systemowego, powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, a także poprawy jej postrzegania przez inwestorów" - czytamy w komunikacie CIR po posiedzeniu Rady Ministrów.
Będzie monitorowanie ryzyka finansowego
Celem Komitetu jako organu nadzoru makroostrożnościowego będzie, jak wynika z uzasadnienia do projektu, identyfikowanie, ocena oraz monitorowanie ryzyka systemowego "materializującego się w systemie finansowym lub jego otoczeniu oraz działanie na rzecz jego wyeliminowania, bądź ograniczenia z wykorzystaniem instrumentów makroostrożnościowych".
Przez "ryzyko systemowe", jak czytamy w uzasadnieniu, "rozumie się ryzyko zakłócenia w funkcjonowaniu krajowego systemu finansowego, które w razie jego urzeczywistnienia zaburza działanie systemu finansowego i gospodarki narodowej, jako całości".
Kto wejdzie w skład Komitetu: cztery osoby
Komitet, w myśl projektu, będzie składał się z 4 członków. Będą to: prezes Narodowego Banku Polskiego, Minister Finansów, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
W przypadku zidentyfikowania ryzyka systemowego, Komitet ma "podejmować odpowiednie działania mające na celu ograniczenie prawdopodobieństwa jego materializacji lub jego potencjalnych skutków".
Komitet będzie wydawał rekomendacje
"Proponuje się, aby Komitet, w zakresie działań związanych z realizacją celu nadzoru makroostrożnościowego, posiadał uprawnienia do prezentowania stanowisk oraz wydawania rekomendacji, a także monitorowania realizacji wydanych rekomendacji. W przypadku zidentyfikowania przez Komitet czynników ryzyka systemowego będzie on mógł wydawać stanowisko, które będzie mógł kierować do właściwych podmiotów, a także do systemu finansowego lub jego części" - głosi uzasadnienie.
Komitet wskaże groźne instytucje finansowe
Komitet będzie także mógł przedstawiać rekomendacje, w których "może wskazać na konieczność podjęcia działań służących optymalnemu zarządzaniu ryzykiem systemowym". Projekt przewiduje też przyznanie Komitetowi kompetencji w zakresie identyfikacji instytucji finansowych stwarzających istotne ryzyko dla systemu finansowego.
Nowe rodzaje buforów kapitałowych
Podstawowymi instrumentami nadzoru ostrożnościowego mają być nowe rodzaje buforów kapitałowych instytucji finansowych.
Jednym z nich będzie tzw. bufor antycykliczny, który będzie miał na celu "ograniczanie ryzyka systemowego wynikającego z nadmiernej podaży kredytów związanej z cyklem koniunkturalnym".
Nowe obowiązki kapitałowe banków
"Dodatkowy kapitał w postaci bufora antycyklicznego jest gromadzony przez banki w okresie wzrostu gospodarczego i ma na celu osłabienie ekspansji kredytowej banków i w efekcie wygładzenie cyklu wahań koniunktury. W okresie spowolnienia gospodarczego banki będą zwolnione z wymogu utrzymywania antycyklicznego bufora kapitałowego" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Nowe obowiązki kapitałowe dla nowych instytucji finansowych
Podmioty o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania rynków finansowych w skali globalnej lub w skali rynku finansowego pojedynczego regionu będą miały natomiast obowiązek stosować tzw. bufor instytucji o znaczeniu systemowym.
Rośnie rola KNF
KNF, według projektu, została wyznaczona jako organ odpowiedzialny za identyfikację tych instytucji oraz określenie na bazie indywidualnej wysokości wskaźnika bufora dla każdej z nich. Identyfikacja podmiotów istotnych w skali globalnej będzie się odbywać w oparciu o wielkość i złożoność grupy, rodzaje prowadzonej działalności i możliwości ich zastąpienia przez inne instytucje oraz znaczenie dla systemu finansowego.
Bufor od 1 do 3,5 proc.
Wskaźnik bufora dla tych podmiotów będzie wynosić od 1 proc. do 3,5 proc. wartości aktywów ważonych ryzykiem i tworzony będzie z kapitału najwyższej jakości.
Podmioty istotne w skali rynku finansowego pojedynczego regionu, czy kraju także mają być, według projektu, identyfikowane w oparciu o ich wielkość, znaczenie dla gospodarki, wielkość działalności transgranicznej oraz powiązania z innymi uczestnikami rynku finansowego. "Wskaźnik bufora dla tych podmiotów będzie wynosić do 2 proc. wartości aktywów ważonych ryzykiem i tworzony będzie z kapitału najwyższej jakości" - głosi uzasadnienie.
PAP, jk
REKLAMA