Klimat: miasta muszą przez dwa lata przygotować się do zmian

Przez dwa lata mają zostać przedstawione plany działań miast na wypadek m.in. wichur, nawalnego deszczu i upałów - powiedział w czwartek szef resortu środowiska Maciej Grabowski. Tego dnia drugie miasto w kraju - Dąbrowa Górnicza - podpisało z resortem porozumienie w tej sprawie.

2015-06-12, 09:55

Klimat: miasta muszą przez dwa lata przygotować się do zmian
Resort środowiska przekonuje, że zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale też lokalnym. Foto: Pixabay.com

Resort środowiska przekonuje, że zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale też lokalnym. Szef resortu środowiska podkreślał w czwartek w Dąbrowie Górniczej, że coraz więcej samorządów zdaje sobie z tego sprawę i jest zainteresowanych udziałem w ministerialnym projekcie "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców". Jednym z celów projektu jest przekonanie władz lokalnych, że istnieje potrzeba adaptacji do tych zmian.

Dąbrowa Górnicza jest drugim miastem w kraju i pierwszym w woj. śląskim, które podpisało z Ministerstwem Środowiska porozumienie w ramach tego projektu.

Grabowski podkreślał, że "to porozumienie ma na celu doprowadzenie do przedstawienia () w perspektywie półtora do dwóch lat planu konkretnych możliwych działań, które ograniczą wpływ klimatu na funkcjonowanie miasta" i ograniczą ryzyko związane np. z nawalnymi deszczami, falami upałów, czy wichurami o niszczącym charakterze.

Do projektu zgłosiło się ponad 40 miast z całego kraju

Grabowski wskazał, że do projektu zgłosiło się ponad 40 miast z całego kraju. - Widać, że miasta polskie już widzą te zagrożenia, które są związane ze zmieniającym się klimatem - ocenił.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza powiedział, że porozumienie "otwiera drogę do poprawy warunków środowiskowych". Dodał, że dla miasta jest niezwykle istotne, że przedstawiony Państwowej Radzie Ochrony Środowiska projekt badawczy "jest przez radę bardzo dobrze postrzegany". Zadaniem tego projektu będzie m.in. określenie stanu środowiska (gleba, powietrze, woda), a także stanu zdrowia mieszkańców.

Minister środowiska dodał, że jest to projekt "unikatowy i pilotażowy w skali kraju", który "ma określić stan zdrowia mieszkańców" miasta pod kątem różnych aspektów środowiskowych, w tym również związanych z jakością powietrza.

54 mld zł strat z powodu zmian klimatycznych

Projekt MŚ skierowany jest do największych miast Polski. Zmiany klimatu, jak wynika z informacji na stronie internetowej resortu, niosą realne i wymierne skutki społeczno-gospodarcze dla państw i miast. W przypadku Polski straty przypisywane zmianom klimatu powstałe w latach 2001-2010 oszacowano na ok. 54 mld zł. Podjęcie działań adaptacyjnych jest konieczne, aby uniknąć kolejnych strat - przekonuje resort.

Dokument podpisano podczas wyjazdowego posiedzenia Państwowej Rady Ochrony Środowiska (PROŚ) poświęconego problematyce ochrony powietrza. Poprzedniego dnia - w środę - takie porozumienie minister środowiska podpisał w Lublinie.

Grabowski poinformował również, że na jego prośbę Rada NFOŚ reaktywowała program priorytetowy "Ekologiczny akumulator dla przemysłu", tzw. e-kumulator. Jego celem jest "poprawa jakości powietrza, która jest związana z emisjami z dużych instalacji przemysłowych".

Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego: Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród państw UE.

Źródło: Newseria

REKLAMA

Źródło: ENEX/x-news

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej