Rzecznik Finansowy: skuteczna instytucja, czy obietnica wyborcza?
Rzecznik Finansowy – to instytucja, której założenie zakłada nowy projekt posłów PO, którym obecnie zajmuje się parlament. Nowy twór miałby zastąpić i rozszerzyć działalność Rzecznika Ubezpieczonych. Wątpliwości związane z tym projektem, na antenie radiowej Jedynki, przedstawia Olesia Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów.
2015-06-15, 20:00
Posłuchaj
- Byliśmy zaskoczeni tym projektem. Z jednej strony, ma on za zadanie zadziałać na rynku finansowym i objąć ochroną te osoby, które są poszkodowane przez instytucje parabankowe. Ale dlaczego projekt ten ma zlikwidować rzecznika ubezpieczonych, instytucję, która od wielu lat działa i to w sposób skuteczny. Tego nie możemy zrozumieć - mówi gość.
- Staramy się sprzeciwiać temu projektowi, gdyż likwiduje on wiele narzędzi, którymi do tej pory dysponował Rzecznik Ubezpieczonych - dodaje Olesia Frączek.
Projekt "na szybko"
3 lata od afery Amber Gold, 5 lat od pierwszego pozwu "nabitych w mBank” , i nagle, kilka miesięcy przed wyborami, pojawia się poselski projekt, który pomija etap konsultacji społecznych, to nie przypadek.
- Zbliżają się wybory, odbieramy to jako kolejną obietnicę wyborczą. To nie jest sztuka stworzyć nową instytucję - mówi wiceprezes. Sztuką jest zrobić to dobrze. - Materia finansowa jest bardzo skomplikowana, trzeba wielu lat doświadczenia na rynku, aby móc w takiej instytucji pracować - dodaje.
REKLAMA
Ministerstwo twierdzi inaczej
Według wiceminister finansów Izabeli Leszczyny, projekt zakłada, że Rzecznik Finansowy będzie instytucją na bazie Rzecznika Ubezpieczonych. - Nie likwidujemy Rzecznika Ubezpieczonych. Wiemy, że wykonuje on wiele bardzo ważnych zadań. Sejm powinien uchwalić to w tej kadencji, posłom i ministrowi finansów na pewno na tym bardzo zależy - mówi.
Jednak Olesia Frączek sprzeciwia się słowom wiceminister.
- Nie wynika to absolutnie z projektu tej regulacji. Ubolewamy nad tym, że instytucja, która jest na gorąco tworzona zostanie pozbawiona narzędzi, które posiada Rzecznik Ubezpieczenia, czyli m.in. możliwości występowania z wnioskiem do Sądu Najwyższego, w celu rozstrzygnięcia, gdy orzecznictwa sądów w podobnych sprawach się różnią.
Krzysztof Rzyman, fko
REKLAMA
REKLAMA