Walka z umowami śmieciowymi. Przetarg wygra ten, kto zagwarantuje etaty

Rząd szykuje rekomendację dotyczącą stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. To etap walki z umowami śmieciowymi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

2015-06-26, 07:48

Walka z umowami śmieciowymi. Przetarg wygra ten, kto zagwarantuje etaty
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Mniej umów śmieciowych dzięki przetargom z kryterium zatrudnienia? O sprawie w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o to, by administracja publiczna w przetargach faworyzowała firmy zatrudniające na etat. Takie rozwiązanie zostanie najpewniej przyjęte jako zalecenia Rady Ministrów - ustalił "DGP".

To wpisuje się w zapowiedź walki z umowami śmieciowymi premier Ewy Kopacz - zauważa dziennik.

Rozmawialiśmy o tym na posiedzeniu rządu, mieliśmy też konferencję z dyrektorami generalnymi resortów, z szefem KPRM i szefową służby cywilnej - relacjonuje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Liczy się nie tylko cena

Normą w zamówieniach publicznych powinno być, że liczy się nie tylko cena, lecz także jakość zatrudnienia - podkreśla szef MPiPS, którego resort jako pierwszy wdrożył stosowanie takich klauzul i na razie jest wyjątkiem.

Ubiegłoroczna nowelizacja prawa zamówień publicznych przewiduje możliwość zamieszczania w warunkach przetargu wymogu, by oferenci zatrudniali pracowników realizujących zamówienie na etatach. Ten warunek pojawił się już m.in. w przetargu Kancelarii Sejmu na obsługę korespondencji. Wygrała go Poczta Polska, która to kryterium spełniła.

REKLAMA

Jak wyjaśniał na antenie radiowej Jedynki Łukasz Bernatowicz, ekspert ds. zamówień publicznych BCC, trudno byłoby odwoływać się od tego kryterium, ponieważ waga poufności przesyłanych przez kancelarię dokumentów uzasadnia wymóg zatrudniania pracowników na umowę o pracę przez wykonawcę.

Dowolność stosowania tego kryterium

Czy jednak umieszczanie tego kryterium w przetargach to dobra zachęta do zwiększania liczby etatów w firmach?

Ekspert Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska podkreślała w radiowej Jedynce, że w ustawie o zamówieniach publicznych nie jest powiedziane, że te klauzule muszą być stosowane, a jedynie mogą. - Czyli mówimy tu o pewnej kulturze działania - mówiła.

Zdaniem analityka Domu Maklerskiego mBanku Kamila Maliszewskiego, ten warunek nie przesądza też o wyborze wykonawcy. - Dodanie takiego kryterium do przetargu, które ma ważyć w wyniku przetargu w okolicach 5-10 procent nie wydaje się niczym nadzwyczajnym - stwierdził w radiowej Jedynce.

REKLAMA

Grzegorz Czaban, ekspert APEXnet: w przetargach publicznych przestała liczyć się wyłącznie cena.

Źródło: Newseria

PAP/Jedynka, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej