Województwo śląskie nadal walczy ze skutkami nawałnicy
Prądu nie ma jeszcze ok. 12,5 tys. odbiorców (w szczytowym momencie awarią objętych było ok. 200 tys. gospodarstw). Sytuacja na kolei wraca do normy, ale na niektórych trasach wciąż funkcjonuje komunikacja zastępcza.
2015-07-10, 11:26
Posłuchaj
Nawałnica przeszła nad województwem śląskim w środę.
Z danych zebranych w raporcie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że energetycy w piątek rano nadal pracowali na terenie 12 powiatów, a awarie obejmowały ponad 12,5 tys. odbiorców. Najwięcej odciętych od zasilania było w Tychach (2,6 tys.) Bojszowach w powiecie bieruńsko-lędzińskim (2,3 tys.) i Mikołowie (1,7 tys.).
Ogółem po wichurze w regionie uszkodzeniom uległo 29 linii wysokiego napięcia i 65 linii średniego. Wyłączonych zostało dziewięć tzw. Głównych Punktów Zasilania. Złamane zostały dwa słupy na linii wysokiego napięcia, kilkadziesiąt słupów na liniach średnich napięć, a w kilkudziesięciu miejscach przewody linii średniego napięcia zerwały powalone drzewa.
Sytuacja na kolei wraca do normy
Na kolei już w czwartek ok. godz. 16. pociągi międzynarodowe przekraczające granicę państwa w Zebrzydowicach wróciły na swoją stałą trasę między Zebrzydowicami i Katowicami. Wcześniej kierowano je okrężnie od stacji Katowice przez Gliwice i Chałupki, co oznaczało opóźnienia do 120 minut.
W ruchu regionalnym w piątek rano Koleje Śląskie zapewniały nadal komunikację zastępczą na połączeniach Katowice-Wisła (autobusy między Pszczyną i Ustroniem), Czechowice-Dziedzice-Zebrzydowice-Cieszyn (autobusy między Zebrzydowicami i Cieszynem) oraz Rybnik-Żory-Pszczyna (autobusy na całym tym odcinku).
W piątek zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, planował udrożnić przejazd do Wisły w pełnej relacji, a także odcinki Pszczyna-Żory i Zebrzydowice-Cieszyn. Z tego dnia na sobotę przesunięto planowe prace na towarowych odcinkach do kopalni Ziemowit i Staszic. Nieprzejezdny pozostawał również szlak do kopalni Szczygłowice.
Strażacy interweniowali ponad 2,7 tys. razy
Do czwartkowego wieczora po burzach strażacy w województwie śląskim mieli ponad 2,7 tys. zgłoszeń. W większości dotyczyły one połamanych drzew. Najwięcej zgłoszeń było w powiatach: pszczyńskim, rybnickim, cieszyńskim i bielskim. W czasie burzy uszkodzone zostały 43 budynki mieszkalne i 34 gospodarcze. 43 obiekty mają uszkodzone dachy, dwa dachy zostały całkowicie zerwane.
W efekcie burzy w regionie zginął jeden mężczyzna. Ranni zostali dwaj strażacy i jeden mieszkaniec powiatu bielskiego.
Caritas apeluje o pomoc poszkodowanym
- Nie zostawiajmy ich samych z ogromnymi problemami - zaapelował zastępca dyrektora Caritas Polska ojciec Hubert Matusiewicz.
Caritas Polska ogłosiła zbiórkę. Poszkodowanych można wspomóc wysyłając sms o treści "Wichura" pod nr 72052, koszt 2,46 z VAT lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Wichura".
IAR, PAP, kk
REKLAMA