Katastrofa malezyjskiego boeinga nad Ukrainą. Ujawniono nagranie separatystów

Australijski dziennik umieścił w Internecie film pokazujący ukraińskich separatystów na miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga. Z rozmów separatystów wynika, że sądzili oni, iż zestrzelili ukraiński myśliwiec.

2015-07-17, 19:06

Katastrofa malezyjskiego boeinga nad Ukrainą. Ujawniono nagranie separatystów

Posłuchaj

Rok temu zestrzelono samolot malezyjskich linii. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dziennik "Daily Telegraph" pisze, że australijskie media po 12 miesiącach poszukiwań dotarły do filmu, nakręconego przez separatystów. Wynika z niego, że prorosyjscy rebelianci poszukiwali pilotów zestrzelonego wcześniej ukraińskiego myśliwca. Po dotarciu do wraku zorientowali się jednak, że zestrzelili cywilny samolot pasażerski. Film pokazuje przerażające obrazy zniszczonej maszyny i separatystów, plądrujących bagaże ofiar w poszukiwaniu dokumentów, a także laptopów i telefonów komórkowych.

Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie >>>

Mężczyzna dowodzący grupą rebeliantów telefonuje następnie do swych przełożonych i mówi im o zestrzeleniu samolotu pasażerskiego. Otrzymuje polecenie zamknięcia terenu dla okolicznych mieszkańców. Rebelianci rozmawiają po ukraińsku i rosyjsku. Według australijskich dziennikarzy, z filmu jasno wynika, że rebelianci podlegali władzom samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
Nagranie skomentował już premier Australii Tony Abbot, który uznał je za odrażające. Nie wypowiedzieli się natomiast członkowie międzynarodowego zespołu, badającego okoliczności tragedii. Ma on przedstawić raport w ciągu czterech miesięcy.

Katastrofa wciąż niewyjaśniona

Rok temu, 17 lipca, na Ukrainie, nad terytorium Zagłębia Donieckiego kontrolowanym przez separatystów zestrzelono samolot malezyjskich linii lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, głównie obywateli Holandii.

REKLAMA

Katastrofę badają eksperci z krajów, których obywatele znajdowali się na pokładzie, przede wszystkim, Holandii, ale też Australii i Malezji. Prace są prowadzone na podstawie umów zawartych z Kijowem, choć ukraińskie władze nie kontrolują terytorium, na które spadły szczątki samolotu.

Od razu po katastrofie Kijów oraz Zachód oskarżyli o zestrzelenie Boeinga wspieranych przez Moskwę bojówkarzy. Mieli oni do tego wykorzystać zestaw rakietowy Buk przekazany im przez Rosjan. W jednej z podsłuchanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rozmów telefonicznych, która została ujawniona po katastrofie, bojówkarze wyrażali zadowolenie, że je otrzymali. SB opublikowała też zdjęcia tego typu zestawu bez jednej rakiety. Krótko po zestrzeleniu samolotu miejscowy watażka Igor Girkin znany także jako Striełkow pochwalił się w jednym z portali społecznościowych, że bojówkarze zestrzelili ukraiński myśliwiec.

Posłuchaj

Paweł Pieniążek: początkowo separatyści chwalili się zestrzeleniem samolotu (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Wpis został usunięty po tym, gdy okazało się, że to samolot pasażerski. Początkowo separatyści nie wpuszczali na miejsce katastrofy międzynarodowych ekspertów, kradli rzeczy ofiar, uniemożliwiali wywiezienie ciał.

Apel o powołanie międzynarodowego trybunału

Informacje o tym, że samolot został zestrzelony rakietą wystrzeloną przez separatystów potwierdza raport holenderskich ekspertów, do którego dotarła telewizja CNN. Oficjalnie zostanie on opublikowany w połowie października po tym, gdy swoje uwagi wniosą do niego przedstawiciele zainteresowanych państw, czyli Holandii, Malezji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Australii.

REKLAMA

Rosyjskie władze utrzymują tymczasem, że boeing został zestrzelony przez ukraiński samolot, przedstawiają jednak dowody, których wiarygodność była wielokrotnie podważana.

Australia, Belgia oraz Malezja, Holandia i Ukraina wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do powołania trybunału w sprawie katastrofy. Moskwa uważa, że nie ma to sensu, a jako stały członek Rady może zablokować utworzenie takiej instytucji.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej