Rok od zestrzelenia malezyjskiego Boeinga

Rok temu nad Ukrainą został zestrzelony samolot pasażerski malezyjskich linii lotniczych. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Jednak do dzisiaj pozostaje wiele pytań i niedomówień związanych z tym wydarzeniem. W najnowszej odsłonie Świata w Powiększeniu prof. Sławomir Magala i dr Łukasz Jasina skomentowali dotychczasowe ustalenia śledczych dotyczące tragedii.

2015-07-19, 21:13

Rok od zestrzelenia malezyjskiego Boeinga
W pierwszą rocznicę zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777 mieszkańcy Kijowa złożyli kwiaty pod ambasadą Holandii/fot.PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Posłuchaj

19.07.15 prof. Sławomir Magala: „Holenderskie media zaznaczają, że zestrzelenie samolotu zapoczątkowało nową zimną wojnę (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Premier Holandii Mark Rutte domaga się powołania międzynarodowego trybunału, przed którym miałyby być sądzone osoby odpowiedzialne za zestrzelenie samolotu. Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest Rosja.   

– Holenderskie media, w odniesieniu do rocznicy 17 lipca, w wyraźny sposób wskazują, że samolot został zestrzelony przez wojska rosyjskie. Natomiast za autora tej zbrodni uważany jest Igor Striełkow, jeden z dowódców prorosyjskich separatystów. W Holandii powszechnie wiadomo, że samolot strąciła rosyjska rakieta wystrzelona przez rosyjskich żołnierzy, którzy na terytorium Ukrainy prowadzą nielegalne działania wojenne – podkreślił prof. Sławomir Magala, socjolog z Uniwersytetu im. Erazma w Rotterdamie.

Dzień przed rocznicą zestrzelenia malezyjskiego Boeinga, 16 lipca, odbyło się spotkanie premiera Holandii z prezydentem Władimirem Putinem. Rosyjski przywódca szczegółowo przedstawił stanowisko swojego państwa w kwestii powołania międzynarodowego trybunału.

– Należy zwrócić uwagę, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ większości nie stanowią państwa popierające holenderską wersję wydarzeń. Zasiada tam całkiem sporo przedstawicieli krajów, które najprawdopodobniej zachowają się neutralnie w tym konflikcie. Gdyby jednak Holandii i popierającym ją państwom udało się przegłosować powołanie trybunału, to sprzeciw Rosji jest pewny. Będzie to jednocześnie oznaczało upadek przedsięwzięcia, za którym obstaje Holandia – zaznaczył dr Łukasz Jasina z portalu kulturaliberalna.pl.

REKLAMA

W audycji Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, skomentowała również słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wykluczyła możliwość umorzenia jakichkolwiek długów wobec Grecji. Jednocześnie w sposób ostateczny opowiedziała się za zakończeniem dyskusji o wyjściu tego państwa ze strefy euro.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej