Program dla górnictwa: opozycja chce powołania ministerstwa energetyki
Górnictwo i jego problemy znalazły się w ogniu walki wyborczej. PiS zarzuca rządowi brak strategii tej branży i chce powołania ministerstwa energetyki, rząd odpowiada, że realizuje porozumienie zawarte z górnikami. Beata Szydło zapowiada powołanie ministerstwa energetyki, zajmującego się branżą węglowa i energetyczną.
2015-07-20, 17:30
Posłuchaj
Minister skarbu zapewnia, że rząd realizuje zawarte w styczniu porozumienie z górnikami. Zakłada ono wdrożenie planu naprawczego z powołaniem Nowej Kompanii Węglowej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To odpowiedź na zarzuty Beaty Szydło z PiS, twierdzącej, że rząd Ewy Kopacz nie ma strategii rozwoju tej branży.
W ten sposób minister skarbu Andrzej Czerwiński odpowiadał na krytykę ze strony Beaty Szydło. Kandydatka PiS na premiera mówiła dziś w Katowicach, że rząd Ewy Kopacz nie ma strategii rozwoju górnictwa.
W czerwcu rząd przyjął program dla Śląska
Czerwiński przypomniał na konferencji prasowej, że pod koniec czerwca rząd przyjął program dla Śląska, który przewiduje również działania w sektorze wydobywczym. Na początku lipca na posiedzeniu sejmowej komisji dokument był referowany posłom.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Związki zawodowe, które też były zaproszone na tę komisję, stwierdziły, że oni wtedy, czyli 10 lipca, nie usłyszeli nic nowego" - podkreślał Andrzej Czerwiński, dodając, że świadczy to o tym, że dotrzymane są zobowiązania rządu z podpisanego w styczniu porozumienia ze związkowcami.
Rząd: nie ma zagrożenia wypłat pensji
Minister Czerwiński przekonywał, że współpraca ze stroną związkową przebiega bardzo dobrze, a nad realizacją planu pracują eksperci. Polityk PO zapewnił, że ani przez moment nie było zagrożenia, że górnicy nie będą otrzymywać pensji.
Przyznał, że nie rozumie dlaczego Beata Szydło ogłasza, że rząd nie ma planu dla sektora wydobywczego. "Publiczne zadawanie pytań i stwierdzanie, że nie ma długofalowej strategii może wywołać niepotrzebne niepokoje wśród ludzi, którzy przyjęli nasze zaproszenie i współuczestniczą w realizacji tego programu" - powiedział.
REKLAMA
Szydło: rząd przyjął program, ale go nie realizuje
"Pani premier zrobiła taką ustawkę, jedną z wycieczek miała tutaj na Śląsku i przyjmowała program, ale niewiele słyszymy o jego realizacji" - powiedziała Beata Szydło.
PiS: konieczne ministerstwo energetyki, które połączy górnictwo z energetyką
Po spotkaniu z górniczą "Solidarnością" w Katowicach Szydło powtórzyła postulat o konieczności powołania ministerstwa energetyki. Miałoby ono skupić sprawy związane także z górnictwem i całym sektorem energetycznym. "Problemy górnictwa są rozproszone pomiędzy dwa resorty i dostrzegamy, że problem polega między innymi na tym, że nie ma dziś personalnie odpowiedzialnej osoby, która tą branżą by zarządzała, miałaby wizję i przyjęłaby strategię" - zaznaczyła Beata Szydło.
PiS przygotowuje ze związkami strategię dla górnictwa
Kandydatka PiS na premiera zapowiedziała, że będą kolejne spotkania robocze przedstawicieli PiS ze związkowcami. Według deklaracji Beaty Szydło, będzie to stała współpraca a pierwsze spotkanie robocze odbędzie się za tydzień. Wiceszefową PiS będzie reprezentował poseł Grzegorz Tobiszowski. "To będzie początek przygotowywania wspólnej strategii rozwoju polskiego górnictwa" - mówiła Beata Szydło.
Górnicza „Solidarność” o problemach branży
Jarosław Grzesik z górniczej "Solidarności" nie chciał zdradzić szczegółów spotkania, ale chwalił Beatę Szydło za chęć rozmów. "Byli z nami przedstawiciele wszystkich spółek węglowych, kopalń, firm usługowych, kopalń prywatnych, pani poseł mogła wysłuchać tego, co koledzy mówili o problemach, które dotykają naszej branży, mogła poznać te problemy z naszej strony, a nie tylko to, co dzieje się w mediach czy to, co opowiadają rządzący czy sterowani przez nich przedstawiciele górniczych spółek" - powiedział Jarosław Grzesik.
REKLAMA
IAR, jk
REKLAMA