Ekonomiści o imigrantach na rynku pracy
W Brukseli trwają negocjacje dotyczące liczby uchodźców, których przyjmą państwa Unii Europejskiej. Polska oparła się apelom, żeby przyjąć więcej niż 2 tys. imigrantów. Goście Pulsu Gospodarki zastanawiali się nad wpływem przybycia uchodźców na rynek pracy i gospodarkę w Polsce oraz Europie.
2015-07-21, 11:58
Posłuchaj
Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził w Polskim Radiu 24, że w Polsce brakuje spójnej polityki imigracyjnej. Dodał, że nasz kraj będzie w przyszłości „skazany” na imigrantów.
– Jeśli utrzyma się wzrost gospodarki, to utrzyma się zapotrzebowanie na specjalistów w co najmniej kilku branżach. Dyskusja w Europie dotyczy najtrudniejszych imigrantów, niewykształconych i z najbiedniejszych krajów – mówił ekspert.
Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości przyznał, że nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej nie ma spójnej polityki imigracyjnej.
– Polityka imigracyjna jest potrzebna, ale na poziomie krajowym i unijnym powinna wyglądać inaczej. Doświadczenia państw są różne i nie zawsze pozytywne. Wielu imigrantów nie przyjęło się m.in. we Francji czy Niemczech, ponieważ popełniono pewne błędy – wyjaśniał specjalista.
REKLAMA
Natomiast Ignacy Morawski z BizBanku ocenił, że Polska i Europa poradzi sobie bez imigrantów.
– Nie jest tak, że w scenariuszu wysokiej imigracji gospodarka europejska będzie rozwijać się inaczej niż bez niej – powiedział ekonomista.
W całości Pulsu Gospodarki także m.in. o płacy minimalnej w Norwegii i bieżącej sytuacji w Grecji.
Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.
REKLAMA
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA