Prezydent podpisał ustawę zwiększającą budżet obronny do co najmniej 2 proc. PKB

Będą wyższe wydatki na armię. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zwiększającą od 2016 roku budżet obronny do co najmniej 2 procent PKB. Przy podpisaniu dokumentu obecny był szef MON Tomasz Siemoniak.

2015-07-23, 14:16

Prezydent podpisał ustawę zwiększającą budżet obronny do co najmniej 2 proc. PKB

Posłuchaj

Prezydent podkreślił, że podpisanie nowelizacji ustawy to wynik konsekwentnej polityki
+
Dodaj do playlisty

Zwiększenie finansowania polskiej armii jest odpowiedzią na działania Rosji - tłumaczył prezydent. Bronisław Komorowski podpisał ustawę zwiększającą od 2016 roku budżet obronny do co najmniej 2 procent PKB.
Prezydent po podpisaniu dokumentu mówił, że przywrócenie wydatków na obronność do 2 procent PKB jest zwycięstwem zdrowego rozsądku. Wyjaśniał, że jest to najlepsza, ale nie do końca adekwatna odpowiedź na rosnące wydatki na siły zbrojne u naszego wschodniego sąsiada. Prezydent przypomniał, że Rosja od 10 lat gwałtownie zwiększa finansowanie armii.
Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie z powodu poparcia tej ustawy przez większość środowisk politycznych i zarazem dodał, że Polska jest przykładem dla wielu krajów europejskich, jeśli chodzi o kwestie finansowania obronności. Prezydent wyjaśniał, że powołując się na polskie doświadczenia, mógł przekonać wielu sojuszników NATO ze wschodu Europy do zwiększania wydatków na obronność. Prezydent podkreślał też, że polski przykład skłonił wiele państw zrzeszonych w NATO do odstąpienia od taktyki zmniejszania wydatków na siły zbrojne.

Duży wysiłek finansowy dla państwa

Bronisław Komorowski dodał, że dla naszego kraju zwiększenie finansowania systemu obronności do 2 procent PKB to ogromny wysiłek, który mimo wszystko powinien być kontynuowany. Jego zdaniem, ta tendencja ze względu na rozwój wydarzeń międzynarodowych powinna być utrzymana. Wyraził też nadzieję, że jego następca, Andrzej Duda, będzie dbał o to, by poziom finansowania polskiego systemu obronnego nie tylko nie malał, ale aby rósł adekwatnie do rozwoju sytuacji na wschodzie Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Podpisana ustawa to realizacja ustaleń podjętych na ubiegłorocznym szczycie NATO w Newport. Wcześniej wielokrotnie o konieczności zwiększenia wydatków na armię mówił prezydent Komorowski, a także przedstawiciele rządu.

"Ustawa zwiększająca finansowanie polskiej obronności niezwykle potrzebna"

Tomasz Siemoniak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową tłumaczy, że zwiększenie wydatków znacznie usprawni proces modernizacji polskiej armii, bo od przyszłego roku będzie na ten cel co najmniej o 1 miliard złotych więcej. Minister wyraził tez nadzieję, że w kolejnych latach może to być większa kwota.
Minister Siemoniak wyjaśnia też, że dodatkowe pieniądze nie trafią tylko do polskiej armii. Minister tłumaczy, że za dodatkowe pieniądze sprzęt będzie kupowany u między innymi polskich producentów, a znaczna część tej kwoty zostanie spożytkowana na program innowacyjnych rozwiązań i badań naukowych.
Minister Siemoniak wyjaśnia, że zwiększenie finansowania naszego systemu obrony jest też realizacją naszych sojuszniczych zobowiązań.

IAR, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej