Co zmienia ustawa o administracji podatkowej
W przypadającym na 31 lipca Dniu Skarbowości, Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o administracji podatkowej.
2015-07-31, 18:10
Posłuchaj
Bez podatków nie ma nowoczesnego, dobrze funkcjonującego państwa, dlatego tak ważne jest uświadamianie podatnikom wagi obowiązków podatkowych i pomaganie im w dobrowolnym płaceniu podatków, mówi Minister Finansów Mateusz Szczurek. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Dodaj do playlisty
Ustawa wejdzie w życie od początku przyszłego roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących pomocy dla podatników w centrach obsługi, utworzenia wspólnego rachunku bankowego w zakresie poboru podatków i należności oraz utworzenia Centralnego Rejestru Danych Podatkowych, bo te zaczną obowiązywać już od początku września roku bieżącego.
̶ Już we wrześniu zacznie działać 50 centrów obsługi, gdzie każdy obywatel, każdy podatnik będzie mógł załatwić wszystkie sprawy bez względu na miejsce zamieszkania - wyjaśnia Jacek Kapica wiceminister finansów.
Mikroprzedsiębiorcy, którzy zaczynają działalność gospodarczą będą mogli skorzystać tam z pomocy asystentów podatnika, a po 1 stycznia, czyli po pełnym wejściu w życie ustawy o administracji podatkowej - asystenci podatnika będą w każdym urzędzie skarbowym.
Oprócz ustawy Ministerstwo Finansów opracowało strategię administracji podatkowej, w której zdefiniowano jej misję, czyli "Pomagamy płacić podatki dla dobra wspólnego".
REKLAMA
Jak mówi Mateusz Szczurek Minister Finansów - bez podatków nie ma nowoczesnego, dobrze funkcjonującego państwa, dlatego tak ważne jest uświadamianie podatnikom wagi obowiązków podatkowych i pomaganie im w dobrowolnym płaceniu podatków.
To znajdzie odzwierciedlenie w regulaminach izb i urzędów skarbowych, w opisach stanowisk i zadaniach dla urzędników.
Szczegóły strategii zostaną zaprezentowane we wtorek 4 sierpnia.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA
REKLAMA