Grecja: porozumienie na wyciągnięcie ręki, negocjacje w końcowym etapie
Grecja jest na drodze do zawarcia w najbliższy wtorek wstępnego porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami - poinformował Reuters powołując się na źródło bliskie przeprowadzonej w piątek wieczorem telekonferencji wyższych przedstawicieli finansowych Unii Europejskiej.
2015-08-08, 09:20
Posłuchaj
W Atenach trwają intensywne prace nad porozumieniem z wierzycielami. Przedstawiciele ministerstw finansów strefy euro omawiają nadal wstępne warunki porozumienia z Grecją. Uzgodniono 90 proc. warunków przyznania pomocy, ale kością niezgody pozostaje dwie kwestie - opodatkowanie rolników oraz prywatyzacja mienia państwowego.
Rozmowy mogą zakończyć się w weekend
Według Reutersa rozmowy przebiegają sprawnie i mogą się zakończyć w ciągu weekendu. Jeśli wstępne porozumienie i zaktualizowana analiza trwałości długu będą gotowe zgodnie z planem we wtorek, to zatwierdzenia ich przez rząd i parlament Grecji należałoby oczekiwać w czwartek.
Ministrowie finansów państw strefy euro mogliby wtedy w piątek spotkać się lub odbyć telekonferencję w celu zatwierdzenia opiewającego na kwotę do 86 mld euro trzyletniego programu kredytowego dla Aten - powiedziało wspomniane źródło. Dodało, iż od Grecji oczekuje się uchwalenia przed 20 sierpnia kolejnego pakietu reform, co umożliwiłoby przekazanie pierwszej raty pomocy i spłacenie w wymaganym terminie do 20 sierpnia wynoszącej 3,5 mld euro bieżącej greckiej należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.
W grze jest plan A
REKLAMA
"Wszyscy pracują nad planem A - porozumieniem przewidującym przekazanie pierwszej raty około 20 sierpnia" - zaznaczył rozmówca Reutera.
Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się 20 lipca, w tydzień po ustaleniu przez brukselski szczyt przywódców państw strefy euro rygorystycznych warunków wznowienia z Grecją negocjacji na temat trzeciego programu pomocowego, który ma ją uchronić przed bankructwem i wyjściem ze strefy euro.
Według wspomnianego źródła, w trakcie piątkowej jednogodzinnej telekonferencji złożonego z wiceministrów finansów Komitetu Ekonomicznego i Finansowego nie pojawiły się żadne większe różnice poglądów - po części dlatego, że nie było konieczności jakichkolwiek natychmiastowych decyzji. Niektóre z państw, pod przewodem Niemiec, chciały, by obok realizowania pilnych działań Grecja wzięła na siebie więcej szczegółowych zobowiązań dotyczących reform długoterminowych - dodało źródło.
Grecja powinna przyjąć warunki porozumienia oraz przegłosować nowy pakiet reform do 13 sierpnia, jeśli chce otrzymać pierwszą ratę pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro. Pieniędzy tych potrzebuje na spłatę swoich zobowiązań wobec Europejskiego Banku Centralnego. Termin mija 20 sierpnia.
REKLAMA
Uzgodniono 90 proc. warunków
Ateny mają coraz mniej czasu na podpisanie porozumienia z wierzycielami. Jak informuje grecka gazeta „Kathimerini” wstępne warunki porozumienia zostały uzgodnione w 90 procentach.
Kością niezgody pozostaje opodatkowanie rolników i prywatyzacja majątku państwowego
Sporną kwestią pozostaje m.in. sprawa opodatkowania rolników, która od początku negocjacji budziła w Grecji wiele sprzeciwu, a także program prywatyzacji majątku państwowego.
Powiązany Artykuł
REKLAMA
Strona grecka wstrzymuje się przed ustaleniem terminów zakończenia prywatyzacji, czego domagają się wierzyciele. Grecki minister finansów Euklidis Tsakalotos ma duże wątpliwości co do terminów, ponieważ jego zdaniem nie pozwolą one na efektywną wycenę greckiego mienia.
Jeśli nie uda się w terminie podpisać warunków porozumienia, Grecji będzie potrzebny nowy kredyt pomostowy, finansowany przez wszystkie kraje unijne.
Kolejna rata pożyczki, którą Grecja musi spłacić w Europejskim Banku Centralnym, wynosi ponad 3 miliardy euro.
IAR, PAP, jk, fko
REKLAMA
REKLAMA