Uwaga: telemarketing może być karalny

2015-08-11, 08:34

Uwaga: telemarketing może być karalny
Często telemarketer może tłumaczyć, że to komputer wybrał nasz numer telefonu losowo wybierając cyfry. Takie działanie też jest bezprawne. Foto: Glowimages/East News

Niedozwolony telemarketing jest kolejnym przykładem na to, że Polacy nie znają, albo nie rozumieją prawa i dotyczy to tak telemarketerów, jak i ich klientów, czyli nas samych.

Posłuchaj

Jak nie wpaść w sidła telemarketerów, mówią w radiowej Jedynce: Jacek Barankiewicz, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Marketingu oraz Ewa Kurowska–Tober, szef praktyki ochrony danych osobowych kancelarii Linklaters. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jak sami zdradzamy swoje dane osobowe i tym samym wpadamy w sidła telemarketerów, oraz jak się przed nimi bronić, mówią w radiowej Jedynce: Jacek Barankiewicz, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Marketingu oraz Ewa Kurowska–Tober, szef praktyki ochrony danych osobowych w kancelarii Linklaters.

Skąd telemarketer ma nasz numer?

Odbieramy telefon i okazuje się, że dzwoni do nas telemarketer firmy oferującej doskonałe garnki lub promocje w wybranych sklepach. Skąd ma nasz numer telefonu? A co więcej, skąd wie, jak się nazywamy i gdzie mieszkamy, lub gdzie robimy zakupy?

Niestety, część tych informacji przekazujemy sami. Podpisując umowę z firmą A, dotyczącą na przykład programu lojalnościowego, często nie czytamy regulaminów, w których firma A zastrzega sobie prawo do wykorzystywania naszych danych osobowych w celach marketingowych.

W regulaminie może się też znaleźć zapis, że firma A może przekazywać nasze dane innej firmie: X lub Y. Takie działania są niestety zgodne z prawem, warto więc wiedzieć, co podpisujemy.

Handel naszymi danymi zgodny z prawem już nie jest

Jednak niektóre firmy handlują danymi osobowymi bez naszej wiedzy, co już zgodne z prawem nie jest. Poza tym każda firma, która kupiła nasze dane kontaktowe powinna powiadomić o tym, gdy do nas dzwoni.

Często też telemarketer może tłumaczyć, że to komputer wskazał nasz numer telefonu, losowo wybierając cyfry. Takie działanie też jest bezprawne, co określa znowelizowane w tym roku prawo telekomunikacyjne.

Często po odebraniu telefonu od telemarketera zdarza nam się powiedzieć: dziękuję, nie jestem zainteresowany, proszę do mnie nie dzwonić. Nasza prośba powinna być odnotowana, a dana firma nie powinna już się z nami kontaktować w związku ze swoją ofertą.

Gdy odmowa nie wystarczy – można zgłosić sprawę do UOKiK lub UKE

Jeżeli jednak sytuacja się powtarza możemy ją zgłosić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej lub Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Naruszenie prawa telekomunikacyjnego, czyli kontakt bez zgody z daną osobą, jest zagrożony karą w wysokości 3 proc. przychodu danego przedsiębiorcy, osiągniętego w zeszłym roku – informuje Ewa Kurowska-Tober.

Można się wpisać na listę robinsonów

W przypadku dużych przedsiębiorstw to olbrzymia kwota. Możemy też wpisać się na listę robinsonów – Możemy zastrzec komunikację z nami, niechcianą komunikację marketingową przy użyciu danego kanału. Kanałem może być numer telefonu, kanałem może być adres e-mailowy, kanałem może być adres pocztowy – dodaje Jacek Barankiewicz, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Marketingu.

Wtedy telemarketerzy nie powinni nas niepokoić. A co jeśli znów będą się narzucać? Wówczas pozostaje nam skierować sprawę do UKE lub UOKiK.

Kamil Piechowski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej