PERN: wysokie temperatury nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy
Wysokie temperatury powietrza nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Przeciwnie, wydajność magistrali może być obecnie wyższa niż w okresie zimowym - poinformowało PAP w środę Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN).
2015-08-12, 11:46
PERN, który zarządza na terenie Polski siecią magistrali transportujących ropę naftową z Rosji, podkreślił, iż jako podmiot o znaczeniu strategicznym, w tym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, nie podlega ograniczeniom w dostawach energii elektrycznej.
- Cała infrastruktura spółki działa normalnie, chociaż naturalnie pod wzmożonym nadzorem naszych służb, które częściej kontrolują szczegółowo wszystkie instalacje – zapewnił rzecznik PERN Roman Góralski. Jak zaznaczył, spółka ta „jako przedsiębiorstwo o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym dla bezpieczeństwa państwa nie podlega planom ograniczenia mocy”.
Góralski wyjaśnił przy tym, że na szybkość tłoczenia ropy naftowej rurociągami wpływa jej lepkość, a ta jest tym niższa, im temperatura surowca jest wyższa. - Temperatura ropy naftowej w rurze wynosi dziś 19,5 st. C., gdy w zimie 5 do 6 st. C. Oznacza to, że wydajność rurociągu może być obecnie wyższa nawet o 7 proc. w stosunku do okresu zimowego - dodał rzecznik PERN.
PERN to spółka strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski
PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Spółka zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc.
PERN znajduje się na liście podmiotów ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 października 2010 r. w sprawie wykazu przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.
PAP, awi
REKLAMA