Bazy NATO w Polsce

– Bazy NATO to temat trudny dla wszystkich, którzy biorą udział w budowie architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy. Problem pojawia się, ponieważ nie ma wspólnoty interesów państw, które są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Inne interesy mają państwa bałtyckie, inne Niemcy i Stany Zjednoczone. Te natomiast wykluczają się z interesami Rosji – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Jacek Bartosiak z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

2015-08-17, 18:27

Bazy NATO w Polsce
Amerykanie utrzymują swoje bazy wojskowe na całym świecie, ale to rejon Pacyfiku wydaje się być tym z którym obecność żołnierzy USA jest najbardziej wskazana. Na zdjęciu: Myśliwce F-16 Fighting Falcons w Kunsan K-8, bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Korei Płd.Foto: flickr/DVIDSHUB

Posłuchaj

17.08.15 Jacek Bartosiak: „Polsce zależy na tym, by NATO było rękojmią, nawet werbalną (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Brak spójności Sojuszu wynika ze sprzecznych wyobrażeń na temat bezpieczeństwa, przede wszystkim Niemców i Amerykanów.

– Po pierwsze, USA ma potężne problemy budżetowe z utrzymaniem sił zbrojnych. Po drugie, dokonuje piwotu na Pacyfik i tam wydają pieniądze, a nie na wojska lądowe w Europie. Po trzecie, Amerykanie wolą rotacyjną obecność, bo jest znacznie tańsza – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Z drugiej strony, niemiecki rząd sprzeciwia się umieszczeniu w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych w ramach NATO.

– Na to wszystko nakłada się niechęć Niemiec do tego, żeby Amerykanie byli w Europie Środkowo-Wschodniej. Uważają, że jest to przestrzeń odziaływania ich kapitału i wpływów politycznych – dodał Jacek Bartosiak.

REKLAMA

Polska należy do NATO od 1999 roku. Obecnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego jest 28 państw.

Więcej o tym, czy Polska może liczyć na NATO w sytuacji realnego zagrożenia bezpieczeństwa w całości audycji.

Z Jackiem Bartosiakiem rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/dds/mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej