Uczelnie wyższe zachęcają uchodźców do studiowania w Polsce
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikuje w przyszłym tygodniu rozporządzenie, które ułatwi przyjmowanie uchodźców na polskie uczelnie bez kompletu odpowiednich dokumentów.
2015-09-18, 17:08
Posłuchaj
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikuje w przyszłym tygodniu rozporządzenie, które ułatwi przyjmowanie uchodźców na polskie uczelnie bez kompletu odpowiednich dokumentów, mówi profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Już dziś Uniwersytet Warszawski i Akademia Górniczo-Hutnicza fundują przyszłym studentom – uchodźcom stypendia. MNiSW apeluje do pozostałych uczelni o przyjmowanie uchodźców na swoje kierunki studiów.
̶ Mamy już pierwsze inicjatywy niektórych uczelni, oferujące miejsca dla uchodźców. Chcę się też zwrócić do wszystkich rektorów w Polsce z prośbą o włączenie się w akcję pomocy dla uchodźców. My ze strony ministerstwa przygotowujemy rozporządzenie, które ułatwi nostryfikację wiedzy uchodźców i ich dyplomów. Przecież część uchodźców nie przyjedzie z indeksem udowadniającym, że mają za sobą rok czy dwa lata studiów. Rozporządzenie będzie dużym ułatwieniem formalnym dla uczelni w uznawaniu wiedzy i przyjmowaniu uchodźców na studia. Mamy też uregulowany już status uchodźców, który powoduje, że uchodźca może studiować na warunkach takich samych jak obywatele polscy – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W tym roku MNiSW przeznaczy na wszelkiego rodzaju stypendia dla studentów z innych krajów 76 milionów złotych.
- To są stypendia dla studentów z krajów Partnerstwa Wschodniego, dla studentów z Białorusi, czy dla niektórych studentów z krajów afrykańskich. Przeznaczyliśmy też dużą sumę pieniędzy dla polskiego Erasmusa dla studentów z Ukrainy. To był program przygotowany przez ministerstwo w reakcji na konflikt na wschodniej Ukrainie. Myślę też, że w przyjmowaniu uchodźców na polskie studia dużą rolę ogrywać będzie dobra wola samej uczelni – mówi minister Lena Kolarska-Bobińska
REKLAMA
10 stypendiów dla uchodźców funduje już Uniwersytet Warszawski.
̶ Postanowiliśmy ufundować szereg stypendiów, które będą obejmować zarówno opłaty za kształcenie, miejsce w domu studenckim plus stypendium socjalne dla osób, które przybywają do Polski, jako uchodźcy. Drugą inicjatywą jest zorganizowanie grupy nauki języka i kultury polskiej w naszym instytucie Polonicum, po to by uchodźcom było łatwiej odnaleźć się w naszej rzeczywistości – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Marcin Pałys.
Podobną inicjatywę podjęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
̶ Chcemy pomóc w tej trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy. Ufundowaliśmy dla nich 20 stypendiów. To jest pomysł jeszcze bardzo świeży i trudno mówić o szczegółach. Niewątpliwie dysponujemy odpowiednią bazą do tego by takich uchodźców na uczelnię przyjąć. Nasza uczelnia jest otwarta i ta inicjatywa wpisuje się w naszą misję – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej profesor Anna Siwik.
REKLAMA
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA