Zwiększa się liczba metropolii, a istniejące rosną w siłę
W Polce przybywa metropolii, a istniejące wcześniej - dynamicznie się rozwijają. Wiele jest jednak do zrobienia – tak wynika z raportu "O polskich metropoliach 2015" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Opracowanie pokazuje wiele obszarów, które wpływają na zintegrowany rozwój metropolii.
2015-10-06, 21:34
Posłuchaj
Z infrastrukturą jest coraz lepiej. Polskie metropolie bardzo sprawnie wykorzystują środki unijne. Nie brakuje również wyzwań. - Warto pamiętać, że fundusze z Unii Europejskiej kiedyś się skończą, dlatego metropolie powinny myśleć również o innych, alternatywnych źródłach finansowania – przekonuje Dionizy Smoleń, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego PwC.
– Wielkie zmiany widać na przykładzie Rzeszowa, który bardzo dynamicznie pnie się w górę. Teraz miasta mają już większą wprawę w wykorzystywaniu otrzymywanych środków – dodaje ekspert.
Warszawa
Warszawa jest przykładem miasta, które bardzo dużo inwestuje – np. druga linia metra, rozbudowa sieci tramwajowych, czy wymiana taboru miejskiego. Jednak te potrzeby nadal są ogromne. Miasto musi zatroszczyć się o przeprawy przez Wisłę, czy zbudować obwodnicę stolicy. – Skala potrzeb infrastrukturalnych jest ogromna – tłumaczy gość Polskiego Radia 24.
Wizerunek na wagę złota
Każda z 12 metropolii inwestuje w swoją promocję, a co za tym idzie w wizerunek. – Duże metropolie tj.: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań, są dobrze postrzegane przez inwestorów zagranicznych. Wyzwanie stoi przed mniejszymi metropoliami.
REKLAMA
- Muszą zrobić wszystko, by ten dobry komunikat o ich rozwoju, trafił do inwestorów. Mniejsze metropolie powinny też cały czas poprawiać swój wizerunek – komentuje Dionizy Smoleń.
Zatrzymać mieszkańców
Wiele jest do zrobienia pod kątem zatrzymania mieszkańców w miastach - zwłaszcza tych najbardziej aktywnych ekonomicznie.
- Wyzwaniem jest stworzenie dla nich takich warunków, by w danej metropolii chcieli mieszkać i pracować. Wieloletnia prognoza Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że polskie miasta – poza Warszawą i Krakowem - będą się stopniowo wyludniały i dlatego trzeba trend zatrzymać, a dotyczy on w dużym stopniu ludzi młodych – uważa gość PR24.
Przyszłość
Mądrym posunięciem jest budowa wieloletniej strategii rozwoju miasta, która uwzględnia nie tylko kwestie infrastruktury i inwestycji, ale również jakości życia mieszkańców. - Warto również myśleć o koncepcji smart city – czyli inteligentnych miast. Rozwój w oparciu o wykorzystanie nowych technologii i w których urząd jest bliżej mieszkańca- jest przyszłością, na którą powinny stawiać polskie metropolie – zaznacza Dionizy Smoleń, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego PwC.
REKLAMA
"Raport o polskich metropoliach" stanowi trzecią z kolei (poprzednie dwie zostały przedstawione w latach 2007 i 2011), dokonaną przez PwC ocenę szans i wyzwań rozwojowych stojących przed 12 polskimi miastami należącymi do Unii Metropolii Polskich.
Dominik Olędzki, fko
REKLAMA