Odchodzi Sejm (nie)załatwionych spraw?
Dziś po raz ostatni zbierał się Sejm, a goście audycji "Puls Gospodarki" Polskiego Radia 24 podsumowali poczynania parlamentarzystów VII kadencji. Według ich opinii, mimo, że wiele spraw znalazło swoje rozwiązania, to jednak nowy Parlament będzie miał dużo pracy ze starymi problemami.
2015-10-08, 13:26
Posłuchaj
Według red. Krzysztofa Sobczaka z Wydawnictwa Wolters Kluwer, na dokonania obecnego jeszcze Sejmu można patrzeć przez pryzmat szklanki, która jest pełna do połowy lub w połowie pusta.
Na plus można zaliczyć podniesienie wieku emerytalnego
Zapełnienie do połowy, oznaczające pozytywny wpływ na gospodarkę, zapewnia, wg. eksperta, podniesienie wieku emerytalnego.
Posłuchaj
REKLAMA
̶ Pozytywna rzeczą było również podniesienie wieku emerytalnego oraz likwidacja 100-procentowych zwolnień lekarskich w służbach mundurowych – uważa Sobczak.
Za pozytywne uważa również uchwalenie ustawy krajobrazowej
Wątpliwości budzą rozstrzygnięcia deregulacyjne
Wątpliwości eksperta budzi natomiast przeprowadzona deregulacja kilkuset zawodów.
̶ W tym przypadku za pozytywne należy odebrać uproszenie dostępności do niektórych zawodów, ale wiele zastrzeżeń budzi w wielu przypadkach obniżenie standardów zawodowych w danym zawodzie – mówi Sobczak.
REKLAMA
Przereklamowana ustawa o prawach podatnikach
Za przereklamowaną ekspert uważa ustawę o rozstrzyganiu wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika.
Ustawa o innowacyjności niezadawalająca dla przedsiębiorców
Niejednoznacznie działalność Sejmu ocenia także dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
Posłuchaj
REKLAMA
Według niej, najlepiej obrazuje to przypadek ustawy o innowacyjności. Jak wyjaśnia, w tym projekcie, autorstwa prezydenta Komorowskiego, była część dotycząca sektora nauki i jej współpracy z przedsiębiorstwami oraz część dotycząca firm i kwestii podatkowych związanych z finansowaniem innowacyjności.
̶ O ile rozwiązania obejmujące naukę należy ocenić pozytywnie, to część dotycząca finansowania innowacyjnych rozwiązań przez przedsiębiorców niewiele zmieniła – podkreśla ekspertka.
Kluczowa dla przyszłych emerytów reforma OFE
Z kolei Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska zwracał uwagę na reformę emerytalną, która z jednej strony ograniczyła poziom zadłużania się państwa, z drugiej rozmontowała II filar systemu emerytalnego.
̶ Oceniam tą ustawę jako główną zmieniająca to środowisko w którym przyszli emeryci będą funkcjonować - mówi.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak podkreśla, ta ustawa ma pozytywne ale i negatywne skutki ekonomiczne – np. spadek obrotów na giełdzie.
Wybory parlamentarne odbędą się 25 października
REKLAMA
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA