Czym jest homologacja

– Homologacja to proces, który przeprowadza się przed dopuszczeniem pojazdu do ruchu. Jest to sprawdzenie poszczególnych 60 cech pojazdu, jak hałas, skuteczność hamowania czy kompatybilność elektromagnetyczna – tłumaczył w Magazynie Motoryzacyjnym Polskiego Radia 24 Sławomir Cholewiński, zastępca kierownika zakładu homologacji i badań pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego.

2015-10-17, 17:13

Czym jest homologacja
W Polsce obowiązkowemu przeglądowi homologacyjnemu podlegają pojazdy mechaniczne importowane do naszego kraju spoza krajów Unii Europejskiej/fot.flickr/josh stonely

Posłuchaj

17.10.15 Sławomir Cholewiński: „Homologacja to sprawdzenie poszczególnych 60 cech pojazdu, jak hałas, skuteczność hamowania czy kompatybilność elektromagnetyczna (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Homologacja to pozwolenie na użytkowanie pojazdu na terytorium kraju. Wydawane jest przez uprawnioną instytucję. Korzystanie ze sprzętu, który jej nie posiada sprawia, że za uszkodzenia lub szkody odpowiada użytkownik.

– Do homologacji podstawiany jest reprezentatywny samochód. Taki pojazd jest zazwyczaj wyselekcjonowany, odpowiednio przygotowany i sprawdzony, by te badania wyszły pozytywnie. Istnieje jeszcze kontrola zgodności produkcji, gdzie jednostka uprawniona sprawdza każdego producenta, czy on jest w stanie wyprodukować taki samochód wielokrotnie – powiedział Sławomir Cholewiński.

W drugiej części programu była mowa o gazowych instalacjach samochodowych. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Mackiewicz, dziennikarz motoryzacyjny.

Na tle Europy wyglądamy biednie, jeśli chodzi o stacje CNG

REKLAMA

Audycję prowadził Klaudiusz Madeja.

Polskie Radio 24/dds


 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej