Jak uzasadnia decyzję UOKiK, przeprowadzone postępowanie wykazało, że brak jest rynków wspólnych dla uczestników koncentracji. Enea działa przede wszystkim na rynku wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, zaś Bogdanka – wprowadzania do obrotu węgla kamiennego energetycznego.
Obaj przedsiębiorcy zajmują się wprawdzie wytwarzaniem energii cieplnej, ale działają na różnych rynkach geograficznych. Wytwórcy energii cieplnej konkurują bowiem bezpośrednio ze sobą jedynie na obszarze zasięgu sieci ciepłowniczej.
Grupa Enea przejmuje spółkę Lubelski Węgiel Bogdanka
Kopalnia stanie się częścią nowo powstającego koncernu energetyczno-paliwowego. Enea spełniała dwa warunki powiedzenia tej transakcji.
2015-10-21, 11:50
Posłuchaj
Spełniliśmy dwa kluczowe warunki aby wezwanie zakończyło się sukcesem, mówił rzecznik Enei Sławomir Krenczyk (IAR).
Dodaj do playlisty
Formalnie dziś zakończy się wezwanie na akcje Bogdanki. - Natomiast wiemy już od kilku dni, że liczba akcjonariuszy, którzy zdecydowali nam się sprzedać udziały przekroczyła zakładany przez nas pułap 66 procent - powiedział rzecznik Enei Sławomir Krenczyk. Wyjaśnił, że dzięki temu spełnił się jeden z warunków powiedzenia tego wezwania. Drugi to zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którą UOKiK wydał na początku tygodnia.
Powiązany Artykuł
Szach i mat dla akcjonariuszy Bogdanki
UOKiK wyraził zgodę
Przejęcie Lubelskiego Węgla Bogdanki przez spółkę Enea nie doprowadzi do naruszenia konkurencji, czytamy w komunikacie wydanym przez urząd.
Według Krenczyka, po rozliczeniu przez dom maklerski tej operacji, na początku przyszłego tygodnia Enea stanie się faktycznym właścicielem większościowego pakietu akcji Bogdanki.
Enea zapłaci akcjonariuszom lubelskiej spółki po 67 złotych 39 groszy za akcję.
IAR, PAP, fko
REKLAMA
REKLAMA