Bank Światowy: coraz lepiej robić biznes w Polsce. Najwyższa pozycja w rankingu Doing Business w historii
W opublikowanej w środę kolejnej, już trzynastej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business, Polska awansowała o siedem pozycji i znalazła się na 25. miejscu. To najwyższa pozycja w historii. Nasz kraj wyprzedza m.in. Francję, Holandię, czy też Szwajcarię.
2015-10-28, 17:00
O tegorocznym rankingu pisze środowy "Puls Biznesu", który zauważa, że postęp jest ogromny, bo jeszcze blisko dekadę temu plasowaliśmy się na 75. miejscu i z zazdrością patrzyliśmy na regionalnych sąsiadów - Czechów czy Słowaków. Już dawno pozbyliśmy się jednak łatki marudera Europy Środkowo-Wschodniej i coraz mocniej konkurujemy z największymi gospodarkami świata.
Jesteśmy najlepsi w zakresie wymiany międzynarodowej
W jednej z subkategorii zestawienia Polska znajduje się nawet na pierwszym miejscu. Okazuje się, że jesteśmy najlepsi, spośród wszystkich 189 krajów ujętych w rankingu w zakresie wymiany międzynarodowej, co łączy się między innymi z odprawą celną w portach. Została ona usprawniona od strony legislacyjnej i praktycznej.
Największy skok w kategorii "Zdobywanie pozwolenia na budowę"
Największy skok - o 80 miejsc - odnotowaliśmy jednak w kategorii "Zdobywanie pozwolenia na budowę". Jak zauważają eksperci wynika on z małej nowelizacji prawa budowlanego oraz dobrej oceny nadzoru budowlanego w Polsce.
Liderem tegorocznego rankingu Doing Business jest Singapur, który utrzymał swoją pozycję. Spośród państw regionu, Polskę wyprzedzają tylko Kraje Bałtyckie.
REKLAMA
"Za dwa lata Polska w Doing Business może dogonić Niemcy"
Za rok czy dwa lata Polska może znaleźć się w pierwszej dwudziestce państw w rankingu Doing Business i dogonić Niemcy - uważa Marcin Piątkowski z Banku Światowego.
- Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod względem łatwości prowadzenia biznesu. To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu. Jeszcze 6-7 lat temu Polska była na 76. miejscu w tym rankingu. To największy skok, największy sukces wśród krajów OECD i Unii Europejskiej - powiedział Piątkowski.
Dodał, że o awansie Polski zadecydowały reformy, choć nie rewolucyjne. - Często są to reformy zarządcze, jak na przykład kwestia łatwości w podłączeniu się do sieci energetycznej. Okazało się, że można w Warszawie przestrzegać ustawowych terminów podłączenia. Tak jak wcześniej mieliśmy dosyć amerykańsko-łacińskie podejście do tych terminów, teraz się okazuje, że można je przestrzegać. Nasz ranking pomógł uzmysłowić wszystkim, że przestrzeganie przepisów jest ważne. Druga rzecz to płacenie podatków. Chodzi nie o kwestię interpretacji podatkowej - tym się ranking nie zajmuje - ale kwestia łatwości płacenia. Dziś już ponad połowa polskich przedsiębiorców przesyła deklaracje VAT online, elektronicznie - wyjaśnił.
"Ważne jest usprawnienie działania tzw. jednego okienka"
Jego zdaniem żeby Polska mogła za rok znów awansować w tym zestawieniu ważne jest usprawnienie działania tzw. jednego okienka. - Nie ma powodów, żeby w Polsce nie można było zakładać firmy ze smartfona. Już dziś jest to technicznie możliwie, ale wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że taniej, szybciej i efektywnej może spółkę z o.o. złożyć online. Zachęcamy ich do tego - powiedział. Dodał, że ważna jest także reforma sądownictwa gospodarczego. - Spór gospodarczy w Warszawie trwa średnio prawie dwa lata. Na pewno nikt nie jest z tego powodu zadowolony. Celem powinien być okres nie dłuższy niż rok - powiedział.
Dodał, że Bank Światowy zamierza wspierać Polskę w tym, żeby nasz kraj znalazł się w pierwszej dwudziestce rankingu Doing Business. - Możemy dogonić Niemcy, które są na 15. miejscu. Jest to możliwe. W ciągu roku, dwóch możemy wejść do pierwszej dwudziestki i dogonić Niemcy - podsumował.
IAR/PAP, awi
REKLAMA