Eksperci o wyroku Trybunału Konstytucyjnego: OFE znikną?

Cięcie OFE było legalne. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w OFE są zgodne z ustawą zasadniczą, z wyjątkiem zakazu reklamy. O skutkach ekonomicznych tego rozstrzygnięcia mówią goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.

2015-11-05, 21:27

Eksperci o wyroku Trybunału Konstytucyjnego: OFE znikną?
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej; Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG; Marta Petka-Zagajewska z Raiffeisen Polbanku.Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1 - gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej; Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG; Marta Petka-Zagajewska z Raiffeisen Polbanku./Justyna Golonka, Naczelna Radakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  W OFE nadal odłożone jest ok. 150 miliardów złotych, i może się okazać, że z tych pieniędzy będą realizowane obietnice wyborcze - tłumaczy Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

Decyzja TK otwiera politykom furtkę do działania

̶  Tak naprawdę to jest to decyzja polityków i teraz należy patrzeć w jaką stronę pójdą kwestie związane z zadłużaniem budżetu – mówi ekspertka.

Posłuchaj

Agnieszka Durlik-Khouri: decyzja TK może być wykorzystana przez polityków. 0:46
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jak wyjaśnia, jeśli wydatki będą zwiększane, to z czegoś trzeba będzie je pokryć, a dokonanie przesunięć przez jakiegoś księgowego środków zgromadzonych w OFE jest prostym, i jak widać, w pełni legalnym rozwiązaniem.

̶  To duża pokusa ale trzeba pamiętać, że znikniecie tak dużej gotówki z obrotu giełdowego odbije się negatywnie na gospodarce – mówi ekonomistka.

Przejęcie OFE oznaczałoby nacjonalizację wielu spółek giełdowych

Ale gdyby doszło do przejęcia aktywów OFE, to patrząc na strukturę portfeli OFE, to są to spółki giełdowe. Oznaczałoby to w praktyce, że Skarb Państwa będzie miał udziały w prywatnych spółkach – mówi Agnieszka Durlik-Khouri.

Jest duże ryzyko dalszego demontażu systemu emerytalnego

Pieniądze zebrane w OFE mogą być bardzo kuszące - dodaje Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.

REKLAMA

Jak wyjasnia, jest duże prawdopodobieństwo, że nastąpi dalszy demontaż systemu emerytalnego i środki przejdą pod władanie Skarbu Państwa.

Posłuchaj

Agnieszka Durlik-Khouri: decyzja TK może być wykorzystana przez polityków. 0:46
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Wtedy rodzi się pytanie co dalej z tymi środkami, bo przecież to nie są już obligacje skarbowe, ale akcje spółek notowanych na giełdzie. I tu rodzą się obawy, że gdy zostaną one spieniężone, to spowoduje to krach na giełdzie – mówi Adam Ruciński.

REKLAMA

Czarny scenariusz raczej niemożliwy

Jednocześnie uspokaja, że nie przewiduje takiego scenariusza, bardziej można się spodziewać, że środki z OFE mogłyby posłużyć jako zabezpieczenie jakichś projektów, które akurat mogą być korzystne dla gospodarki.

Posłuchaj

Adam Ruciński: nastąpi dalsza marginalizacja polskiego rynku kapitałowego. 0:46
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Myślę, że czarny scenariusz dotyczący giełdy nie zostanie zrealizowany, akcje posłużyłyby bardziej jako zabezpieczenie środków – mówi ekspert.

REKLAMA

Na grze z OFE ucierpi polski rynek kapitałowy

Jak jednak zauważa ekspert, mimo, że nie przewiduje czarnego scenariusza, to jednak będzie to miało negatywny wpływ na rynek kapitałowy.

̶ Myślę, że będziemy mieli do czynienia z dalszą marginalizacją polskiego rynku kapitałowego i wielu inwestorów przejdzie z warszawskiego parkietu na giełdy w Londynie czy w innych krajach – mówi Adam Ruciński.

Czy OFE znikną?

̶  Wszystko wskazuje na to, że OFE z rynku znikną - zgadza się z tym Marta Petka-Zagajewska z Raiffeisen Polbanku.

REKLAMA

Posłuchaj

Marta Petka-Zagajewska: środki z OFE mogą zostać przejedzone przez ZUS. 1:05
+
Dodaj do playlisty

 

Jak wyjaśnia bardziej spodziewa się, że ich środki raczej nie będą, jak deklarują przedstawiciele PiS, zastawem pod projekty gospodarcze, ale będą przejadane przez ZUS.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej