Systematyczne stawianie na ekologię daje oszczędności
Zdaniem ekspertów Polska jest w europejskim ogonie, jeżeli chodzi o ekoinnowacje w gospodarstwach domowych czy w firmach. Klienci w sklepach rzadko zwracają uwagę chociażby na nowoczesny sprzęt przyjazdy środowisku. O tym problemie dyskutują uczestnicy konferencji „Event o EKOinnowacjach”, która odbywa się w Poznaniu.
2015-11-25, 13:48
Posłuchaj
Uczestnicy konferencji podkreślają, że systematyczne stawianie na ekologię prowadzi do oszczędności.
- Zużywanie mniejszej ilości surowców, materiałów prowadzi również do oszczędności finansowych – podkreśla Joanna Witczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Będziemy mniej zużywać wody, nasz portfel będzie bogatszy. Będziemy segregować śmieci, będziemy mniej płacić za wywóz. Będziemy zwracać uwagę, jakie produkty i w jakich opakowaniach kupujemy, żeby nie były nadmiernie przepakowane, będą to oszczędności dla nas – podaje konkretne przykłady.
Zamiast kupować, można wypożyczyć
Jak dodaje Małgorzata Koszewska z Politechniki Łódzkiej nowym trendem, przynoszącym również oszczędności, jest to, żeby nie kupować produktów, ale je wypożyczać.
- Na Zachodzie są już nawet firmy, które wypożyczają jeansy – dodaje.
A może pranie bąbelkowe?
Ekologicznie może też być w naszych łazienkach.
- Polecam pralki bąbelkowe – mówi Zenon Foltynowicz z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Producenci proszków do prania są im niechętni. To jest powrót to sposobu prania, jaki stosowały nasze babcie. Jest tam inny sposób usuwania brudu. Bąbelki powietrza, oczywiście wspomagane pewną ilością proszku, usuwają brud. Nie trzeba bardzo podgrzewać wody. Jest większa efektywność – wyjaśnia.
Kompostownik na balkonie
Nowym trendem ekologicznym jest też zakładanie kompostowników, nawet przez ludzi mieszkających w blokach. To możliwe, przekonuje Małgorzata Koszewska.
- Wymaga to trochę wysiłku, ale później można tym nawozić rośliny na balkonach. Są już firmy, które oferują pojemniki, które bardzo ten proces upraszczają – mówi.
Najważniejsze codziennie przyzwyczajenia
Chcąc być ekologicznym, warto kupując do domu nowy sprzęt, zwrócić uwagę na informacje dotyczące m.in. efektywności energetycznej produktu.
- Kupując produkt o wyższej klasie energetycznej, jesteśmy bardziej ekologiczni, bo będziemy zużywać mniej energii - mówi Jarosław Klonowski z Ministerstwa Gospodarki. – Dzisiaj nie mamy jednolitej metodyki obliczania efektywności środowiskowej, wobec tego warto skupić się bardziej na codziennych zachowaniach, takich jak wyłączanie świateł, kupowanie samochodu, który mniej pali – wymienia.
Jak mówią eksperci, takie zachowania dają najwięcej.
Jacek Butlewski, awi