UE wprowadza jednolite zasady ustalania maksymalnych opłat interchange. Polska była liderem
We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązują już jednolite zasady ustalania maksymalnych opłat interchange, ale tym razem to Polska była liderem, bo u nas odpowiednie limity funkcjonują już od stycznia.
2015-12-10, 12:22
Posłuchaj
Za transakcję kartą debetową bank może zażyczyć sobie maksymalnie 0,2 procent, a w wypadku kart kredytowych - 0,3 procent, wyjaśnia Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
- Polska wyznaczyła ten trend i to trzeba bardzo mocno podkreślić. Te stawki w naszym kraju zostały wprowadzone wcześniej, bo już obowiązują u nas od 29 stycznia tego roku. O dzisiaj mamy stawki jednolite w całej UE – mówi gość Polskiego Radia 24.
Coraz więcej punktów akceptuje płatności bezgotówkowe
Chociaż jeszcze do niedawna stawki interchange w Polsce należały do najwyższych w Europie. Po obniżkach zaczęło jednak przybywać w naszym kraju punktów akceptujących płatności bezgotówkowe.
- Polska jest na samym początku tej drogi. Jedynie 15 – 20 proc. transakcji detalicznych, czyli dokonywanych przez konsumentów, jest wykonywanych właśnie za pomocą kart płatniczych. Średnia europejska jest dwu-, trzykrotnie wyższa, to jest 30 – 40 proc. Liderami na europejskim rynku pod tym względem są kraje skandynawskie. Oczywiście nie możemy wprost porównywać się do tych państw, bo tam jest trochę inna kultura gospodarcza. Tam już myśli się o bezgotówkowości – zaznacza ekspert.
REKLAMA
W Polsce miasto bezgotówkowe?
Szwecja, Islandia i Norwegia są tu liderami. Z kolei irlandzkie Cork i włoskie Bergamo mają ambicje być pierwszymi na świecie bezgotówkowymi miastami. Ale i my mamy takie plany.
- Świetnym pomysłem jest wytypowanie takiego miasta również w Polsce. Trzeba zarazić tym pomysłem samorządowców. To też od społeczności lokalnej musi wyjść taki pomysł i być ten naturalny impuls – uważa Robert Łaniewski.
Na razie jeszcze nie wiadomo, o które miasto chodzi. Aby zachęcić mieszkańców do płatności elektronicznych, na pewno potrzebne jest tu połączenie wysiłków detalistów, władz miasta, policji, przedstawicieli biznesu oraz banków.
A hasłem przewodnim Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego na przyszły rok jest „Przesiądź się na kartę”.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA