Most energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

Dziś w Wilnie odbyła się oficjalna inauguracja połączenia elektroenergetycznego Litwy z Polską i Szwecją. Most energetyczny ma się zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz krajów bałtyckich.

2015-12-14, 19:30

Most energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski
Most energetyczny poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski. Foto: flickr/michael pollak

Posłuchaj

O korzyściach, które płyną z nowego mostu energetycznego między Polską a Litwą, w radiowej Jedynce Polskiego Radia, mówił dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Warte 550 mln euro połączenie LitPol Link łączy Ełk z miastem Olita na Litwie. Dzięki niemu, a także dzięki połączeniu Nordbalt ze Szwecją państwa bałtyckie po raz pierwszy w historii będą zintegrowane z sieciami energetycznymi Europy Zachodniej. To ważne połączenie energetyczne także dla naszego bezpieczeństwa energetycznego, zwiększy to także konkurencje na tym rynku.

Większa konkurencja i bezpieczeństwo

Litwa do tej pory w różnych strategiach Unii Europejskiej była określana wyspą energetyczną. Dzięki nowemu połączeniu z Polska została w pewien sposób przyłączona do systemu elektroenergetycznego Unii a to umożliwi przesyłanie 500 MW mocy na Litwę. Ten system działać będzie także w drugą stronę – tłumaczy dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji.

- Oczywiście, żeby przesyłać energie do Polski z Litwy po stronie litewskiej musza istnieć możliwości wytwórcze albo możliwości transferowe przy użyciu kabla podmorskiego. W takiej sytuacji most zwiększyły nasze bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczy Sokołowski.

Zyska Polska północno – wschodnia

Północno – wschodni region Polski to część kraju w którym nie ma zlokalizowanych elektrowni. Nie ma tam systemowych mocy wytwórczych. Są tam elektrociepłownie, jest tam pewna generacja rozporoszonej energetyki czyli źródła – jednak nie maja one charakteru systemowego. Nowy most energetyczny jak mówi Sokołowski w tym założeniu może poprawiać rozpływy sieci i zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Połączenie to nowa autostrada energetyczna

Połączenie elektroenergetyczne Litwy z Polską to jest nowa autostrada energetyczna, która może umożliwić wypychanie tej energii oczywiście wypychanie nie za darmo – wyjaśnia ekspert.

- W dłuższej perspektywie dzięki połączeniu ceny energii w Polsce mogłyby spaść ale to uzależnione jest od wielu innych czynników – tłumaczy Sokołowski. Dal spadku ceny w Polsce ważne będą różne zmienne, takie jak ceny emisji CO2 i gros zdolności wytwórczych, które są jednak po stronie polskiej.

To co na pewno się wydarzy to spadek cen energii na rynku litewskim. Cena energii na Litwie dziś jest wyższa o prawie 10 proc. w porównaniu z cenami w Polsce i stąd też Litwa przede wszystkim na tym połączeniu w tym krótkim okresie na tym skorzysta. Most energetyczny Polska-Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi, ale też ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. W wymiarze strategicznym ta inwestycja ma polegać na umożliwieniu krajom nadbałtyckim zrezygnowanie z importu rosyjskiego i takie praktyczne przejście na wykorzystanie źródeł należących do Unii Europejskiej – podkreśla dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji.

Justyna Golonko, fko

 

Polecane

Wróć do strony głównej