Jak inteligentnie zaoszczędzić na oświetleniu

Oświetlenie pochłania 40 proc. zużycia energii w budynkach. - Światło może również służyć do ozdabiania domu, a nawet zabezpieczać nasz dom, gdy nas nie ma. Na przykład włączając światło tak, aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy – mówi Jorge Jani, wynalazca i główny projektant w Philips Hugh.

2015-12-24, 10:00

Jak inteligentnie zaoszczędzić na oświetleniu
Inteligentne oświetlenie. Foto: Glow Image/East News

Posłuchaj

O oświetleniu, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, mówi . /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Odpowiednie oświetlenie może pomóc nam również zrelaksować nasz organizm. Może nam pomóc skoncentrować się, wypocząć lub przebudzić rano. Może też być zintegrowane z muzyką, której właśnie słuchamy lub z oglądanym filmem sprawiając, że nasze odczucia są zintensyfikowane dodaje – obrazuje.

Odpowiednie zarządzanie oświetleniem i zintegrowanie jego źródeł może przynieść realne oszczędności, zarówno w biurach, jak i domach.

Możliwe jest to dzięki inteligentnym rozwiązaniom i komunikowaniu się między sobą urządzeń. Przykład? Światło może automatycznie gasnąć, gdy nie ma nikogo w domu lub pomieszczeniu biurowym. 

- Używając technologii LED, która oszczędza 80 procent energii w porównaniu do konwencjonalnych żarówek. Czyli zamiast 60 watowej zwykłej żarówki mamy 10 watową LED-ową. Dzięki sterowaniu oświetleniem, na przykład automatycznym wyłączaniem światła przy wyjściu z domu, oszczędzamy energię – podkreśla gość.

REKLAMA

Podobne rozwiązania coraz częściej stosuje się też w miastach. Dzięki inteligentnym systemom, światła w całym mieście lub w wybranych lokalizacjach mogą być zdalnie sterowane, dzięki czemu można kontrolować zarówno czas ich działania, jak również natężenie.

Karolina Mózgowiec, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej