Państwo Islamskie: zniszczymy więzienia w Arabii Saudyjskiej

W ten sposób dżihadyści z IS chcą pomścić 47 osób straconych w zeszłą sobotę. Większość z zabitych w tej największej od lat masowej egzekucji stanowili sunnici skazani za ataki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej.

2016-01-06, 19:05

Państwo Islamskie: zniszczymy więzienia w Arabii Saudyjskiej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Menendj/wikipedia/CC Attribution-Share Alike 2.5 Generic license.

Posłuchaj

Konflikt między dwiema bliskowschodnimi potęgami. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Agencje zauważają, że monarchia coraz bardziej obawia się zagrożenia ze strony sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak IS, oraz że celem sobotnich egzekucji było zniechęcenie Saudyjczyków do przyłączania się do dżihadystów. W ostatnim roku w atakach bombowych i strzelaninach w kraju zginęło kilkanaście osób, a IS wzywało zwolenników do dalszych zamachów. Al-Kaida ostatnio zapowiadała odwet, jeśli jej członkowie zostaną straceni.

W artykule zamieszczonym we wtorek na jednym z portali internetowych jako potencjalne cele wymieniono więzienia al-Hair i Tarfija. Reuters podkreśla, że władze w Rijadzie osadziły tam wielu członków IS i al-Kaidy.

Wśród straconych w zeszłym tygodniu był też szyicki duchowny Nimr al-Nimr. Jego śmierć wywołała falę protestów, które doprowadziły m.in. do ataku na ambasadę Arabii Saudyjskiej w stolicy Iranu, a w konsekwencji do zerwania stosunków dyplomatycznych między tymi państwami. Doprowadziło to do wzrostu napięcia w regionie.

Czytaj więcej

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Arabia Saudyjska 1200.jpg
Wojna o wpływy. Konflikt Saudów i Iranu [ANALIZA]

Apel sekretarza generalnego ONZ

Tymczasem sekretarz generalny ONZ zaapelował do Iranu i Arabii Saudyjskiej, by zachowały umiar i podjęły działania na rzecz obniżenia napięcia. Ban Ki Mun rozmawiał telefonicznie z szefami dyplomacji obu państw.

W rozmowach z ministrami spraw zagranicznych Iranu i Arabii Saudyjskiej Ban Ki Mun zwrócił uwagę, że oba kraje odgrywają kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa w regionie. Przypomniał Arabii Saudyjskiej, że Narody Zjednoczone są przeciwne karze śmierci, a Iranowi - że każdy kraj jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo placówek dyplomatycznych innych państw na swym terytorium.

Rzecznik ONZ poinformował natomiast, że jeszcze w tym tygodniu do Teheranu i Rijadu uda się mediator ONZ w konflikcie syryjskim, szwedzki dyplomata Staffan de Mistura.

- W stolicach obu krajów chce on się zorientować, jaki wpływ na proces pokojowy w Syrii może mieć obecny konflikt dyplomatyczny między nimi - powiedział rzecznik ONZ.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej