Dlaczego chcemy zmienić pracę?

Pracę dziś chcą zmieniać nie tylko osoby słabo zarbiające, ale także dobrze opłacani pracownicy. Zależy im na lepszych zarobkach, ale nie tylko to się liczy.

2016-01-07, 11:19

Dlaczego chcemy zmienić pracę?
Dane pokazują, że na rynku pracy jest coraz lepiej. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O badaniach dotyczących rynku pracy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówiły ekspertki firmy Antal International Aneta Jarzębska i Joanna Kuzioła (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Badanie dotyczące aktywności zawodowej specjalistów i menadżerów przeprowadziła firma Antal International. Zadaliśmy pytanie, czy specjaliści, menadżerowie aktywnie poszukują pracy wyjaśniają ekspertki firmy Aneta Jarzębska i Joanna Kuzioła.

- Spośród respondentów aż 25 proc., deklarowała, że aktualnie aktywnie poszukuje pracy. To oznacza, że przeglądają portale z ogłoszeniami, odpowiadają na oferty, uczestniczą w rozmowach rekrutacyjnych – wyjaśniają specjalistki.

Co jest ważne w nowej pracy?

Kandydaci kierują się konkretnymi kryteriami przy wyborze nowej pracy. - W 80 proc. przypadkach respondenci uważają, że istotne w kontekście rozważania nowej oferty pracy jest wyższe od dotychczasowego wynagrodzenie. Również, wysoko uplasowała się umowa o pracę jako forma zatrudnienia, oraz ceniona marka pracodawcy. Bardzo wysoko zostały ocenione również świadczenia pozapłacowe, chodzi o pakiety medyczne, dentystyczne, które obejmują zarówno pracownika, jak i rodzinę. Dostęp do karty sportowej, zniżki, dofinansowania do posiłków. W branży IT oraz centrach usług wspólnych poza płacowe benefity są bardzo istotne z punktu widzenia kandydatów – przytaczaj wyniki raportu ekspertki.

Jakie są powody zmiany pracy?

Jako przyczyny zmiany pracy respondenci podają chęć zdobywania nowych doświadczeń i kompetencji. Na drugim miejscu jest wyższe wynagrodzenie. Liczy się także atmosfera w pracy. Bądź też lepsza lokalizacja miejsca pracy.

Pracownicy korporacji

Pracę najczęściej chcą zmienić specjaliści i menadżerowie pracujący w dużych koncernach kosmetycznych, spożywczych. Dodatkowo osoby pracujące w firmach farmaceutycznych i medycznych, a także z branży turystycznej.

W badaniu wzięło udział 1600 osób z całej Polski, większość, bo 70 proc. osób, stanowili mężczyźni. Wszyscy mieli co najmniej 12-letnie doświadczenie zawodowe.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

Wróć do strony głównej