Zabójczy czad
Niesprawne piecyki gazowe, często w połączeniu z niedrożną kratką wentylacyjną, mogą prowadzić do nadmiernego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. O tym, jak zabezpieczyć się przed trującym czadem w Polskim Radiu 24 mówił st. bryg. Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
2016-01-08, 15:29
Posłuchaj
08.01.15 Paweł Frątczak: „Urządzenie za pomocą sygnału dźwiękowego wskazuje na to, że w powietrzu jest zbyt duże stężenie czadu”.
Dodaj do playlisty
Jak mówił na naszej antenie Paweł Frątczak, często zdarza się, że zimą zatykamy kratki wentylacyjne, by nie tracić ciepła. To duży błąd. – Poprzez kratkę wentylacyjną do pomieszczenia wpływa zimne powietrze, ale to dobrze. W ten sposób zapewniamy sobie bowiem cyrkulację powietrza – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
W przypadku niesprawnego piecyka gazowego pomocny może być czujnik tlenku węgla. – Urządzenie za pomocą sygnału dźwiękowego wskazuje na to, że w powietrzu jest zbyt duże stężenie czadu – wyjaśniał Paweł Frątczak. – Warto wyposażyć się w taki czujnik – przekonywał. Koszt podstawowego urządzenia to kilkadziesiąt złotych.
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/mp/pj
REKLAMA
REKLAMA