Jakie wyzwania przed arbitrażem
Arbitraż, czyli sąd rozjemczy, to metoda rozwiązywania sporów prawnych bez udziału sądu, w której kompetencje sądowe powierza się bezstronnemu ekspertowi.
2016-01-14, 22:06
Posłuchaj
Zdaniem Anny Pukszto z kancelarii prawniczej Dentons, wobec niewydolności sądów powszechnych, środowisko prawnicze powinno skupić się na promocji arbitrażu.
Arbitraż może być lekarstwem na niewydolność sądów
̶ To może być lekarstwem na niewydolność system sądowego, gnębionego przewlekłością postępowań, uważa ekspertka.
Przed arbitrażem rozstrzygają specjaliści
Ważne jest też, że arbitraż umożliwia powierzenie rozstrzygania w skomplikowanych sprawach specjalistom z dużym doświadczeniem, podkreśla Anna Pukszto.
̶ Tego w sądzie nie ma, bo sprawę tam rozstrzyga sędzia, który może nie mieć pojęcia o skomplikowanych sporach czy umowach – mówi. I daje przykład wyboru na arbitra inżyniera budowlanego, gdy spór dotyczy budowy.
REKLAMA
Nowe wyzwania stają przed sądami arbitrażowymi w związku z wejściem w życie znowelizowanego prawa restrukturyzacyjnego.
Prawo upadłościowe z 2003 r. wzięło rozwód z arbitrażem
̶ Wcześniejsze przepisy, w wyniku zmian dokonanych przez kilkoma laty, obniżały rangę arbitrażu, wyjaśnia mecenas Anna Pukszto.
Prawo upadłościowe z 2003 r. wzięło rozwód z arbitrażem – mówi ekspert.
Jak ocenia, było to bardzo nierozsądne i sprawiało, że wszystkie spory dotyczące wierzytelności przeciwko upadłemu były rozstrzygane przez sąd powszechny w ramach postepowania upadłościowego.
REKLAMA
Takie rozwiązanie przestało obowiązywać.
̶ I obecnie postepowanie arbitrażowe traktuje się jak postępowania sądowe – mówi ekspertka.
Największym uznaniem cieszą się w Polsce dwa sądy arbitrażowe: działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz sąd arbitrażowy Lewiatan.
Można odwoływać się do arbitrażu międzynarodowego
Ale polscy przedsiębiorcy mogą też, gdy wymaga tego sytuacja, odwoływać się do arbitrażowych sądów międzynarodowych. Kilka z nich ma ustaloną renomę.
REKLAMA
Popularyzacji sądów arbitrażowych i szerzeniu edukacji prawnej służą między innymi konkursy dla studentów kierunków prawniczych, a także dla aplikantów radcowskich i adwokackich. W pierwszym przypadku organizowane są pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej, w drugim, patronuje im sąd arbitrażowy Lewiatan.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA