Piotr Gliński: wspólnym interesem Polski i Ukrainy jest silna współpraca

Zdaniem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego chodzi o poszerzanie tego, co w Europie jest wartościowe.

2016-01-25, 19:59

Piotr Gliński: wspólnym interesem Polski i Ukrainy jest silna współpraca

Posłuchaj

Piotr Gliński o planach i priorytetach ministerstwa kultury na najbliższy rok (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty

Prof. Gliński powiedział podczas Forum Europa-Ukraina w Łodzi, że religia, kultura i pamięć historyczna to składowe definicji pojęcia naród oraz pojęcia wspólnota polityczna. Według niego to jest podstawa tego, co łączy.

- Jednocześnie widzimy dzisiaj w Europie, na świecie, jak dramatycznie różnią one ludzi, jak prowadzą do konfliktów, do problemów, które wydają się wprost nierozwiązywalne, także do wojen. I to zarówno w ramach społeczeństw i państw, gdzie mamy np. do czynienia z kryzysem polityki multikulturalnej, jak pomiędzy m.in. narodami, grupami społecznymi, gdzie różnice kulturowe, religijne czy pamięć historyczna prowadzą do konfliktów - mówił.

FILM: W audycji "O wszystkim z kulturą" - spotkanie z Piotrem Glińskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Dodał, że właśnie współczesna Europa przeżywa taki konflikt o podłożu silnej różnicy kulturowej. Według niego, instytucje europejskie, biurokracja europejska okazały się niewydolne w przygotowaniu do konfliktu, jakim jest zetknięcie z uchodźcami, z emigrantami, a w tle z terroryzmem.

"Musimy wiedzieć, jaka jest nasza tożsamość"


Zdaniem wicepremiera są jednak warunki, w których te trzy elementy - kultura, religia, pamięć historyczna - mogą ludzi łączyć. Według badaczy - jak mówił - takim podstawowym łącznikiem, który umożliwia porozumienie międzykulturowe, jest "zdolność istot ludzkich, grup interesów, wspólnot politycznych do samoograniczenia". Żeby ją osiągnąć - zdaniem prof. Glińskiego - ludzie muszą umieć artykułować swoje interesy, rozumieć je, muszą być zdolni do ich obrony.

- Musimy wiedzieć, kim jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość, musimy umieć jej bronić, aby móc rozmawiać z innymi - powiedział.

Forum Europa-Ukraina jest organizowane od 2007 r. przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jako część agendy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Poprzednie edycje wydarzenia - ich gośćmi byli m.in. Petro Poroszenko, Wiktor Juszczenko, Leonid Kuczma, Gunther Verheugen, Stjepan Mesic - miały miejsce we Wrocławiu, Kijowie, Budapeszcie, Krynicy-Zdroju. Od ubiegłego roku odbywa się w Łodzi. Głównym partnerem Forum jest Województwo Łódzkie.

REKLAMA

FILM:  Prof. Piotr Gliński podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Łodzi Interaktywnego Centrum Naukowo-Edukacyjnego. Zdaniem ministra kultury, będzie to właściwe miejsce, by prezentować historię w sposób nowoczesny. - Nie ma narodu, nie ma społeczeństw, nie ma państwa bez pamięci historycznej, ale ta pamięć musi być prezentowana w sposób nowoczesny, w sposób sensowny i racjonalny - mówił prof. Gliński.

TVN24/x-news

PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej