Atak palestyńskich nożowników. Jedna z ofiar zmarła

Napastników zastrzelili funkcjonariusze służb bezpieczeństwa. Zaatakowane zostały dwie kobiety na Zachodnim Brzegu Jordanu.

2016-01-26, 08:00

Atak palestyńskich nożowników. Jedna z ofiar zmarła

Jedna z kobiet zmarła wskutek odniesionych ran - poinformowały we wtorek służby szpitalne.

24-latka zmarła po kilku godzinach od ataku, do którego doszło w sklepie spożywczym na osiedlu Beit Horon na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Druga lekko ranna kobieta wciąż znajduje się w szpitalu.

Jak podała policja, na miejscu ataku pirotechnicy rozbroili także dwa ładunki wybuchowe.

Od początku października ub. r. na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Izraelu i w Jerozolimie Wschodniej dochodzi do podobnych aktów przemocy i ataków palestyńskich nożowników, działających w pojedynkę, na przedstawicieli izraelskich sił bezpieczeństwa.

Według agencji AFP od 1 października 2015 roku fala przemocy pociągnęła za sobą śmierć 159 Palestyńczyków, w większości sprawców ataków, i 25 Izraelczyków.

Izrael zatwierdził plany budowy mieszkań na Zachodnim Brzegu Jordanu

W poniedziałek poinformowano, że izraelski minister obrony Mosze Ja'alon zatwierdził projekt budowy 153 mieszkań na terenach Zachodniego Brzegu Jordanu, będących pod cywilną i wojskową kontrolą Izraela - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka organizacji Pokój Teraz Hagit Ofran.

To pierwszy raz od około półtora roku, kiedy rząd zatwierdza budowę nowych lokali na Zachodnim Brzegu - uważa rzeczniczka tej organizacji pozarządowej Pokój Teraz, która piętnuje izraelskie osadnictwo na terenach okupowanych. - Ale najwyraźniej rząd (Benjamina) Netanjahu uległ presji osadników albo już nie boi się negatywnej reakcji Stanów Zjednoczonych - skomentowała Ofran.

Zgodnie z przyjętymi planami budowa ma odbyć się m.in. w rejonie Hebronu.

Już w czwartek władze Izraela potwierdziły, że planują zająć duży obszar żyznych gruntów na Zachodnim Brzegu Jordanu, co - jak pisał Reuters - pogorszy stosunki z zachodnimi sojusznikami. Sekretarz Stanu ONZ Ban Ki Mun stwierdził, że osadnictwo "stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego". Z kolei rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner oświadczył, że takie działanie Tel Awiwu "podaje w wątpliwość zobowiązanie izraelskiego rządu" do poparcia rozwiązania przewidującego utworzenie dwóch państw.

Na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej wśród 2,4 mln Palestyńczyków mieszka ok. 500 tys. żydowskich osadników

PAP/IAR/agkm

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej