Literatura kobieca zawsze lekka i przyjemna?

Dlaczego literatura pisana przez kobiety zyskuje szybko przymiotnik „kobieca”? Czemu tak łatwo szufladkujemy literaturę, która wychodzi spod pióra kobiet? O tym W Poniedziałek u Rigamonti mówiła Sylwia Zientek, pisarka, autorka książek: „Złudzenia, nerwice i sonaty” nominowanej w 2013 roku do Literackiej Nagrody Angelusa oraz „Próżna” i „Miraże”.

2016-02-15, 20:25

Literatura kobieca zawsze lekka i przyjemna?
Literaturę kobiecą często postrzega się jako błahą, prostą i skupiającą się głównie na romansach. Jest to krzywdzący stereotyp, ponieważ książki pisane przez kobiety dla kobiet, mają wiele do zaoferowania, także dla mężczyzn./fot.flickr/adamdaszynski

Posłuchaj

15.02.16 Sylwia Zientek: „Dla autorki, która ma ambicje, określenie literatura kobieca jest problematyczne. Trudno jest od takiej etykiety wyzwolić się (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Literatura kobieca kojarzy nam się z czymś prostym, łatwym i przyjemnym. Pisarki muszą się mocno nagimnastykować, żeby przełamać ten stereotyp i wyjść poza przyjęty schemat.

– Każda rzecz, która jest napisana przez kobietę i dotyczy tematów obyczajowych jest klasyfikowana jako literatura kobieca. Wydawcy z założenia szufladkują mnie jako pisarkę literatury kobiecej – to moja zmora. Dla autorki, która ma ambicje, określenie to jednak jest problematyczne. Trudno jest wyzwolić się od takiej etykiety – mówiła w Polskim Radiu 24 Sylwia Zientek.

Autorka książek obyczajowych i historycznych prowadzi również blog Fantasmagoria. Sylwia Zientek wcześniej przez wiele lat pracowała jako prawnik w warszawskiej korporacji. Jak mówi, swoją prawdziwą twarz odkrywa w literaturze, która wbrew próbom etykietowania, skierowana jest nie tylko do kobiet.

REKLAMA

Sylwia Zientek/fot.PR24/MS Sylwia Zientek/fot.PR24/MS

Audycję prowadziła Magdalena Rigamonti.

Polskie Radio 24/dds

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej