Polskie Organizacje Proobronne

Wojciech Chełchowski i Andrzej Czuba, autorzy książki „Militarni. Już wojskowi czy jeszcze cywile? Polskie organizacje proobronne.” byli gośćmi Polskiego Radia 24. Tłumaczyli, czym są organizacje proobronne i jak mogą służyć Polsce.

2016-02-21, 10:21

Polskie Organizacje Proobronne
Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że organizacje proobronne powinny dostać wsparcie ponieważ są ważnym elementem budowy Obrony Terytorialnej Kraju/fot. PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

21.02.16 Andrzej Czuba: „Organizacje proobronne mają potencjał, by włączyć je w system obronny (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczył w Polskim Radiu 24 Wojciech Chełchowski, organizacje proobronne, zrzeszają młodych ludzi w stowarzyszeniach i instytucjach o statusie prawnym. Mają za zadanie bronić Polski.

– Organizacje proobronne gromadzą młodych ludzi w wieku 18-20 lat. Przyświeca im działanie na rzecz obronności Polski – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Andrzej Czuba, organizacje obronne to ruch społeczny, który w ostatnim czasie mocno się rozrósł. Ilość ludzi, którzy są zaangażowani w ten ruch jest na tyle duża, że szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że organizacje proobronne powinny dostać wsparcie, ponieważ są ważnym elementem budowy Obrony Terytorialnej Kraju.

– Władze myślą, by użyć ich do tworzenia systemu obronnego. Same organizacje są zainteresowane tym, by w taki system być włączone – mówił współautor książki „Militarni. Już wojskowi czy jeszcze cywile? Polskie organizacje proobronne”.

REKLAMA

– 10 proc. budżetu armii starczyłoby na stworzenie naprawdę ogromnej siły prewencyjnej. Nie ma lepszego pomysłu niż ludzie, którzy działają na własnym terenie i stoją o parę kroków od własnego domu – dodał Wojciech Chełchowski.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiała Aleksandra Kozera.

Polskie Radio 24/dds

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej