Kredyt absolwencki – lek na prekariat?

Co czwarty 26-30-latek i co siódmy 31-35-latek korzysta ze wsparcia rodziców. Tak wynika z badania „Finansowy Portret Młodych”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Tymczasem Niezależne Zrzeszenie Studentów proponuje receptę na problem „prekariatu” – kredyt absolwencki. O inicjatywie w Polski Radiu 24 mówiła Anna Gembicka z NZS.

2016-02-27, 10:35

Kredyt absolwencki – lek na prekariat?
Czy kredyt absolwencki stanie się remedium na problemy związane z zatrudnieniem świeżo upieczonych magistrów?/fot.flickr/UCDMedicine

Posłuchaj

27.02.16 Anna Gembicka: „Kredyty absolwenckie to odpowiedź na problemy młodych ludzi na rynku pracy”.
+
Dodaj do playlisty

Proponowany przez członków NZS system kredytu absolwenckiego odnosi się do działającego w Polsce systemu kredytów studenckich. Celem jego uzyskania miałoby być sfinansowanie studiów podyplomowych lub doktoranckich. Według studentów z NZS, odpowiada to na potrzeby rynku pracy. Według raportu Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm, 35 procent polskich pracodawców ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

– Kredyty absolwenckie to odpowiedź na problemy młodych ludzi na rynku pracy – podkreślała na naszej antenie Anna Gembicka. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że inicjatywa może przyczynić się do podniesienia kwalifikacji zawodowych absolwentów. – Bezrobocie wśród młodych osób wynika niedopasowania do realiów rynku pracy. Studia często nie uczą praktycznych umiejętności, które absolwenci uczelni wyższych powinni posiadać – wskazywała.

Więcej o sprawie w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mat. prasowe

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej