Marcin Luter – reformator, przywódca, wizjoner

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się katolicko-ewangelicka konferencja naukowa poświęcona pierwszemu stuleciu Reformacji. O spotkaniu uczonych mówili w Polskim Radiu 24 ks. dr Dariusz Chwastek i ks. prof. Jóżef Łupiński.

2016-03-06, 08:48

Marcin Luter – reformator, przywódca, wizjoner
Lucas Cranach dem Älteren, portret Marcina Lutra. Foto: Wikimedia/domena publiczna

Posłuchaj

06.03.16 ks. dr Dariusz Chwastek: „Luter stał się reformatorem trochę wbrew własnej woli, nie miał takich planów”.
+
Dodaj do playlisty

Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać historię augustianina Marcina Lutra. Właśnie on jest twórcą zapoczątkowanego w 1517 roku ruchu reformacyjnego w Kościele. Zdaniem ks. Dariusza Chwastka Marcin Luter został reformatorem przez przypadek.

- Luter stał się reformatorem trochę wbrew własnej woli, nie miał takich planów. Po obłożeniu go papieską ekskomuniką stał się przywódcą ruchu religijnego, był wizjonerem bo zaprojektował teologię protestancką, która znalazła odbicie w księgach wyznaniowych Kościołów ewangelickich – wyjaśnił ks. Chwastek.

Ks. prof. Józefa Łupińskiego, historyk Kościoła z UKSW nie miał wątpliwości, że Marcin Luter był reformatorem. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dokonał on poważnych zmian, które zaowocowały rozłamem.

- Marcin Luter był prorokiem, który nawoływał do pierwotnego ideału. Warto przypomnieć, że Marcin Luter zapoczątkował proces powrotu do Pisma Świętego, które jest naszym wspólnym dziedzictwem – powiedział historyk Kościoła.

REKLAMA

Audycję prowadził Marcin Witan.

PR24/op/lui


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej