Zaćmienie Słońca, które potrwa dwa dni
Całkowite zaćmienie Słońca to bardzo rzadkie zjawisko. Tym razem będzie jeszcze bardziej fenomenalne, ponieważ... rozpocznie się dzień później niż się zakończy.
2016-03-08, 13:02
Posłuchaj
Gościem Polskiego Radia 24 był Karol Wójcicki. Popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik tłumaczył w Czasie na Naukę, czym jest zaćmienie Słońca i jak dzisiaj cień Słońca cofnie się w czasie. To jest możliwe, dlatego że ścieżka cienia Księżyca przetnie linię zmiany daty.
– Zaćmienie Słońca to zjawisko, w którym Ziemia, Słońce i Księżyc ustawiają się w linii prostej. Księżyc z naszej perspektywy przysłania nam wówczas Słońce na niebie. Dzisiaj w nocy cień Księżyca padnie po raz pierwszy na Ziemię w okolicach Indonezji 9 marca i wędrując przez Pacyfik przekroczy międzynarodową linię zmiany daty i wskoczy na półkulę, gdzie będzie jeszcze 8 marca. Zaćmienie Słońca zacznie się więc jutro, a skończy się dzisiaj – mówił gość Polskiego Radio 24.

Całkowite zaćmienie Słońca rozpocznie się 9 marca w okolicy Sumatry (na zachód od linii zmiany daty), a zakończy się nad północno-wschodnią częścią Pacyfiku, gdzie jeszcze będzie 8 marca. Wydarzenie to potrwa ponad cztery godziny
W programie również o tym, że 8 marca naszą planetę minie asteroida 2013 TX68. Naukowcy nie wiedzą, jak daleko znajdzie się ona od Ziemi. Najprawdopodobniej obiekt minie naszą planetę w odległości 24 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że może ona zagrozić satelitom geostacjonarnym, które znajdują się w odległości 35 tys. km od naszej planety. Średnica obiektu wynosi 30 metrów, a do obserwacji jego przelotu wystarczą najprostsze teleskopy. Ostatnie doniesienia naukowców uspokajają: nie ma powodów do obaw bo szanse, że asteroida uderzy w Ziemię, są niewielkie.
REKLAMA
Audycję prowadził Artur Wolski.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA