Szkoła Rycerska – wychowanie przez patriotyzm
- Szkoła Rycerska, druga po Collegium Nobilium uczelnia warszawska, wspominana z szacunkiem przez historię. Jedni z jej wychowanków mieli zostać wojskowymi, inni inżynierami. Wszyscy zaś razem zasługującymi na to miano obywatelami, tzn. ludźmi poczuwającymi się do osobistej odpowiedzialności za kraj – pisał Paweł Jasienica w książce "Rzeczpospolita Obojga Narodów".
2024-03-15, 05:40
15 marca 1765 roku król Stanisław August Poniatowski założył Szkołę Rycerską w Warszawie.
Na czele pierwszej świeckiej szkoły Rzeczpospolitej stanął Adam Kazimierz Czartoryski. Mieściła się w przebudowanym Pałacu Kazimierzowskim. Kuzyn króla z pasją zajął się organizowaniem nowej placówki. Sprowadzał wybitnych nauczycieli i doświadczonych oficerów z kraju i z zagranicy. Zadbał o przetłumaczenie podręczników, skompletowanie biblioteki, a sam ułożył katechizm kadecki, w którym zarysował ideał absolwenta.
Pisał: "Powinien Ojczyznę swoją kochać, a jej dobro nade wszystko i sposobić się do tego, aby mógł poświęcić się na jej usługi, powinien być cnotliwy, pełen uszanowania dla zwierzchności, dobroczynności i afektu dla równych, względu dla niższych".
Posłuchaj
REKLAMA
Duży nacisk położono w Szkole Rycerskiej na patriotyczne wychowanie i wiedzę ogólną. Za cel stawiano sobie przygotowanie przyszłych kadr wojskowych i cywilnych w myśl idei: "edukacja społeczeństwa poprzez edukację jednostki".
Szkoła Rycerska działała do 30 listopada 1794. Zamknięto ją po upadku insurekcji kościuszkowskiej. Do tego czasu wychowała ok. 650 kadetów, w tym chociażby Tadeusza Kościuszkę, Józefa Orłowskiego czy Juliana Ursyna Niemcewicza.
mjm
REKLAMA