Świat w Południe: Recepty na kryzys migracyjny
Trwają negocjacje z premierem Turcji na temat ostatecznego kompromisu ws. współpracy między Brukselą a Ankarą w kwestii kryzysu migracyjnego. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Żyła, dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.
2016-03-18, 13:31
Posłuchaj
Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Marcin Żyła, podstawowym problemem w kontekście kryzysu uchodźczego jest odróżnienie imigrantów ekonomicznych od uchodźców. – Jest pomysł na rozwiązanie tej kwestii, nie jest on jednak popularny wśród polityków – zauważył na naszej antenie publicysta.
– To tzw. koncepcja bezpiecznej podróży. Chodzi o to, by zapewnić ludziom bezpieczną podróż do Europy, jeśli się okaże, że nie da się zatrzymać fali migracyjnej. Pomysł opiera się na wprowadzeniu wiz humanitarnych, które byłyby tymczasowym pozwoleniem na pobyt w UE i umożliwiłyby staranie się o status uchodźcy w Europie. W przypadku oddalenia wniosku, migranci musieliby opuścić Europę – wyjaśniał Marcin Żyła.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że w ten sposób rozwiązany zostałby problem działających w Europie przemytników ludzi. – Ich działalność stałaby się bezcelowa – zauważył. – Trudno jednak sobie wyobrazić, aby politycy zdołali przekazać społeczeństwa do tego, by pozwolić migrantom na legalny przyjazd do UE – wskazywał przy tym publicysta.
Tymczasem, według propozycji Brukseli, migranci z UE do Turcji i z Turcji do Europy mają trafiać na zasadzie „jeden za jednego”. Więcej o tej sprawie w Debacie Poranka.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Więcej o kryzysie migracyjnym w rozmowie z Marcinem Pospiechem, wysłannikiem Polskiego Radia na Lesbos.
Polskie Radio 24
REKLAMA