Opóźnia się wykorzystywanie pieniędzy z UE. MR: do tej pory wydaliśmy 3 mld zł, powinniśmy 50 mld zł

Zwłoka w wykorzystaniu wspólnotowego budżetu do roku 2020 wynosi od 6 do 12 miesięcy. Ministerstwo Rozwoju chce przyśpieszyć kontraktowanie nowych inwestycji.

2016-03-20, 12:45

Opóźnia się wykorzystywanie pieniędzy z UE. MR: do tej pory wydaliśmy 3 mld zł, powinniśmy 50 mld zł
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński: w ciągu dwóch lat obowiązywania unijnego budżetu Polska wydała ułamek kwoty, którą wcześniej planowano (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński wyjaśnia, że w ciągu dwóch lat obowiązywania unijnego budżetu Polska wydała ułamek kwoty, którą wcześniej planowano. Jego zdaniem obecnie Polska powinna wydać około 50 miliardów złotych z budżetu. Do tej pory wydatki te są na poziomie 3 miliardów złotych.

MR chce uprościć przepisy

Resort chce uszczegółowić i uprościć przepisy związane z wydawaniem pieniędzy z UE. Wiceminister Kwieciński zapowiada też przyśpieszenie prac nad tak zwanymi tematycznymi warunkami uruchomienia programów unijnych. Jego zdaniem działania te spowodują, że pod koniec tego roku pieniądze z budżetu UE powinny mieć realny wpływ na szybszy wzrost gospodarczy w Polsce. Tegoroczny PKB może zwiększyć się o 0,3 punktu procentowego.

Kolejne konkursy

Wiceminister Kwieciński zapowiada też kolejne konkursy, mające wyłonić odbiorców pieniędzy z Brukseli. Do końca roku resort chce ogłosić około tysiąca konkursów na sumę około 57 miliardów złotych. Jerzy Kwieciński szacuje, że w kolejnych latach środki unijne mogą zwiększyć wzrost gospodarczy w Polsce o ponad 1 punkt procentowy.

Wśród tematycznych warunków wstępnych, których nie spełnia Polska są między innymi: „Badania naukowe i innowacje”, „Przedsiębiorczość”, „Gospodarka wodna”, „Gospodarka odpadami”, „Zdrowie” czy plan transportowy dla Polski Wschodniej.

REKLAMA

Jerzy Kwieciński: Ponad 8,6 mld euro dla innowacyjnych firm.

Źródło: Newseria

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej