Międzynarodowy Dzień Szczęścia
Fortuna, beatitido, felicitas – a więc szczęście. Czym jest? Jak je zdobyć? Czy wszyscy mogą je odnaleźć? Czy narodowości różnych krajów w tych samych rzeczach upatrują szczęścia? O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Jakub Kryś (Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk) z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia.
2016-03-20, 14:09
Posłuchaj
20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia. – Ludzie w każdych warunkach potrafią znaleźć szczęście. To bowiem jedno z najbardziej subiektywnych zjawisk – mówił gość Polskiego radia 24. Psycholog podkreślał, jak bardzo indywidualna jest droga każdego człowieka w poszukiwaniu szczęścia.
– Do szczęścia nie prowadzi jedna droga, a wiele dróg. To zjawisko silnie konstruowane kulturowo. Szczęście jednak przynajmniej w 30 proc. zależy też od naszej aktywności, a więc m.in. ćwiczenia optymizmu, wyrażania wdzięczności i skracania skłonności do zamartwiania się. Jeśli będziemy próbowali sprowadzić szczęście do jednego wspólnego mianownika, popełnimy błąd – utrzymywał dr Jakub Kryś.
W rankingu SPI (Social Progress Index), nazywanym również rankingiem najszczęśliwszych państw świata, Polska jest na 13. miejscu wśród 50 krajów. Przed nami są takie państwa jak Wielka Brytania, Szwajcaria czy Szwecja. To właśnie ten ostatni kraj uzyskał najlepszy wynik. W audycji również o tym, czy takie badania mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością i czy naprawdę da się zmierzyć szczęście.
Z drem Jakubem Krysiem rozmawiał Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA