Beata Szydło podpisała porozumienie klimatyczne
Premier Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku. W ceremonii bierze udział około 60 szefów państw i rządów.
2016-04-22, 18:28
Posłuchaj
Przed polską premier porozumienie podpisali m.in. prezydent Francji Francois Hollande i sekretarz stanu USA John Kerry. Ogółem pod dokumentem mają złożyć podpisy przedstawiciele 171 krajów - ogłosił na początku ceremonii sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
Premier Szydło: umowa jest dla nas korzystna i spełnia nasze oczekiwania
„To jest dobre porozumienie dla Polski. Znalazły się w nim wszystkie postulaty, na których nam zależało. Przede wszystkim to, że specyfika gospodarek narodowych będzie ciągle brana pod uwagę” – powiedziała Szydło dziennikarzom przed podpisaniem porozumienia.
Porozumienie pozwala na skuteczna walkę z ociepleniem
Wynegocjowane w grudniu ubiegłego roku w Paryżu porozumienie zakłada przede wszystkim redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pozwoli to na skuteczniejszą walkę z globalnym ociepleniem i w efekcie obniżenie średniej temperatury ziemi o dwa stopnie.
Ograniczenia emisji CO2 nie są jednak na rękę krajom, których gospodarki oparte są na węglu, tak jak w przypadku Polski. Premier Beata Szydło podkreśla jednak, że umowa jest dla Polski korzystna.
„Znalazły się tam wszystkie te postulaty na których nam zależało - to, że specyfika gospodarek narodowych będzie brana pod uwagę, to, że wszystkie państwa, również te globalne duże gospodarki muszą ratyfikować porozumienie.
REKLAMA
Jest jeszcze jedna ważna kwestia o której nie możemy zapominać jeśli chodzi o Polskę czyli kwestia lasów. Mogę powiedzieć, że jest to porozumienie, które spełnia nasze oczekiwania” - mówiła szefowa rządu.
Porozumienie pozwoli na unowocześnienie polskiego górnictwa
Premier Beata Szydło uważa, że porozumienie klimatycznie nie uderzy w polską gospodarkę. „Te zapisy gwarantują nam, aby specyfiki gospodarek narodowych zostały zachowane, co nie oznacza, że my nie będziemy zobowiązani do wprowadzania nowoczesnych technologii. Jeżeli mówimy o górnictwie, które budzi emocje, to mówimy, że chcemy rozwijać górnictwo w oparciu o nowoczesne technologie” - dodała Beata Szydło.
Sekretarz generalny ONZ apeluje o jak najszybsze wywiązanie się z zobowiązań
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun apelował podczas uroczystości, aby poszczególne kraje jak najszybciej wywiązały się z podjętych zobowiązań.
„Rekordowe globalne temperatury, rekordowe topnienie lodowców, rekordowy poziom dwutlenku węgla w atmosferze. To jest walka z czasem. Apeluję do wszystkich krajów, aby przystąpiły do porozumienia na poziomie narodowym tak szybko, jak to możliwe i aby porozumienie paryskie weszło w życie jak najszybciej” - mówił sekretarz generalny ONZ.
REKLAMA
Porozumienie klimatyczne ma wejść w życie od 2020 roku. Wcześniej jednak muszą je ratyfikować parlamenty co najmniej 55 procent krajów, które podpisały porozumienie w grudniu w Paryżu. ONZ ma nadzieję, że stanie się to wcześniej niż w 2020 roku.
REKLAMA